Pirmdiena, 23. aprīlis
Šodien sveicam: Jurģis, Juris, Georgs

Sabiles pilsēta un Abavas pagasts

 

Nekas nav pašsaprotami

Saimniecības preču veikals „Vinnijs” Sabilē, ko pirms 24 gadiem izveidoja Ēriks un Vineta Bērziņi, nenoliedzami vietējiem ir „Draudzīgākā tirgotava”. Uz „Vinniju” dodas pircēji no tuvākās apkārtnes, nemitīgi strādājot un darbojoties, izaudzināti trīs braši dēli, kas aizrāvušies ar hokeju, arī profesionālā līmenī. Tomēr pats „Vinnija” sākums bija pavisam mazs veikaliņš, līdz saimnieki sapratuši – vai nu iesāktajam jāmet miers, vai jāveido kas lielāks. Radusies iespēja iegādāties pašreizējo veikala ēku, kas nu jau atkal kļuvusi par šauru!

Ēriks un Vineta atklāj, ka veikala daudzveidīgo sortimentu nosaka klientu vajadzības. Pavasarī ir pieprasītas dārza preces, vasaras vidū un rudenī – remontdarbiem nepieciešamais. Katrai sezonai savi raksturīgākie darbi, kas diktē preču klāstu. Saimnieki „Vinnijā” strādā divatā, bet savu reizi ir nākusi prātā doma visu beigt un doties peļņā uz ārvalstīm. No tā gan atturējusi valsts sistēma – prece mājās jānoliek vai jāatmaksā PVN.

„Mums viss ir radies, pateicoties darbam. Nekas nav klēpī tāpat vien iekritis, pašiem viss ir bijis jāsasniedz ar smagu darbu. Ja cilvēks strādā privātā sektorā, tad brīvdienu nav, jo mums ir jārēķinās ar klientu vajadzībām. Nevaram pateikt, ka darba laiks ir beidzies,” uzsver Vineta. Bērziņi neko neuztver pašsaprotami, zina, ka viss ir pašu rokām jāsasniedz.

Lai arī preču sortiments ir visai vīrišķīgs, tomēr Vineta to pārzina labi un māk ieteikt ķibelei pareizo risinājumu. Nedaudz sarežģītāk ir ar santehnikas klāstu, jo tas veikaliņā pieejams vien trešo gadu.

Bet no kurienes „Vinnijs”? Tā augstskolā bijusi Vinetas iesauka, kas pārtapusi veiksmīgā sadzīves preču veikalā!

„Galvenais, ka esam novērtēti, tas ir stimuls turpmākajam darbam,” teic Bērziņu ģimene.


Rokdarbu vērtība – nemainīgi augsta

Rokdarbu salons un veikals „Rokdarbu lāde” („Čaklākais mājražotājs”) jau četrus gadus ir uzskatāms piemērs tam, ka ar rokām paveiktais arī mūsdienu industriālajā laikmetā nav zaudējis vērtību. Tā ir tikai pieaugusi.

„Rokdarbu lāde” mājvietu radusi vienā no Sabiles vēsturiskajām ēkām, kur agrāk bijusi pienotava. Tagad šīs sienas glabā spilgtu adījumu, tamborējumu, šuvumu, rotu, koka karošu un štoku klāstu, ko iecienījuši ne tikai tūristi, bet arī Sabiles iedzīvotāji. „Rokdarbu lāde” prot sadarboties – šeit redzamais skaistums ir vairāku – pamatā četru – rokdarbnieču paveiktais, kas nonāk arī adījumu salonā „Tīne” Rīgā, pastāsta viena no salona izveidotājām Liāra Bicāne.

Reizi pa reizei būtu nepieciešams papildināt adītāju pulku, bet čaklus un apzinīgus rokdarbu veicējus nemaz nav tik viegli atrast. Pašai Liārai tas šķiet pašsaprotami – ja arī galvā iezogas doma par laisku dzīvi pensijā, rokas pašas no sevis ķeras pie adīkļa un neļauj paslinkot ne brīdi. Tiek izmēģinātas ne tikai jaunas idejas, bet arī rokdarbu tehnikas, kas varētu būt saistošas salona apmeklētājiem.

Lielākais pieprasījums ir ap Ziemassvētku laiku, savus lolojumus sapucēt sabilnieku roku darbos vēlas arī jaunās māmiņas, tādēļ netiek atteikta individuālo pasūtījumu veikšana. Savukārt ārzemju viesiem interesē dabisko materiālu izstrādājumi.

 

Aktīvi, ieinteresēti un kopā

Aprūpes nams jeb senioru centrs „Kalme” („Darbīgākā organizācija”) Talsu novadā ir labi zināms. Tas augustā atzīmēs jau 20. jubileju, un arī iemītnieku šeit ir gana – cik vien atļauj telpu ietilpība. To ir 20, pastāsta aprūpes nama vadītāja Maija Dubro.

„Kalmē” ļaudis ne tika laiski atpūšas, bet arī aktīvi darbojas un izbauda kultūras piedāvājumu, ko „Kalmei” labprāt sarūpē paši mākslinieki. Piemēram, duets „Sandra” te iegriežas reizi no reizes, sniedzot „Kalmes” ļaudīm muzikālu baudījumu. Tāpat arī citi Sabiles viesi un arī vietējie „Kalmei” nepabrauc vienaldzīgi garām.

Maija pastāsta, ka visas aktivitātes vērstas, lai iemītnieki nejustos pamesti un vientuļi, tādēļ tiek svinēta plaša plejāde košu svētu. Netiek aizmirsta Vīna svētku apmeklēšana, kur palīdzīgu roku sniedz Sabiles atsaucīgie jaunieši. Regulāri tiek nodrošināta arī kanisterapija.

Aprūpes nams gadu gaitā ieguvis dažādus sadarbības partnerus, kas iespēju robežās palīdz arī materiāli, piemēram, nomainot ēkas nolietojušos logus. Arī paši ar saviem līdzekļiem veic regulārus ieguldījumus – cik to ļauj „Kalmes” budžets, kas veidojas no klientu maksājumiem. Šajā gadā pārvērtības piedzīvojuši ēkas bēniņi, kas labiekārtoti un pārvērsti par apdzīvojamām telpām.

Savukārt pavasarī un vasarā lietderīgi tiek izmantota „Kalmes” teritorija – zaļo dārzs, kas briedina bagātīgas ražas. Esošie trīs hektāri, pateicoties Talsu novada fonda piešķirtajām sēklām, tiek rūpīgi apsaimniekoti. Novāktais pēc tam tiek marinēts, konservēts, tvaicēts, tas ir, saglabāts lietošanai ziemas sezonā.

 

Inita Fedko

 

Notikumu kalendārs

Aprīlis, 2018
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Klikšķini uz datuma

Aktuālie notikumi nedēļai

Laika ziņas