Ceturtdiena, 21. jūnijs
Šodien sveicam: Emīls, Egita, Monvīds

Muzeju nakts - "Laika rats"

19-05-2017

Laiks ātrāki steidzas kā vagona rats,
Nes sāpes, nes priekus, kā kuram.
Man uzklausāt, biedri, man dievīga acs,
Man zinību vairāk kā buram.

Te pasaulē cilvēku milzīgais bars
Ar mūžīgām rūpēm vien kaujas,
Caur rūpēm tik retam mirdz laimības stars,
Un kapā grimst cerības straujās.

Un izrādās galā, ka viss bijis nieks,
Ko cerību pilns tu reiz krājis,
Ka darbs, ko te strādājis, – muļķīgs un lieks,
Viss beidzies un postā tik gājis.

Tad atdariet acis un skatāties, rau!
Bez rimšanas izkapti trītu
Skrien nāve starp dzīvajiem; ķīlu tev nav,
Ka nemirsi šodien vai rītu.

Vēl diena ir gaiša, vēl ziedoņa laiks,
Lai iedzeram, sen jau mums slāpes!
Un dzersim, līdz kapsētas dzīvoklis baigs
Mums aiztaupīs paģiru sāpes.

(E.Veidenbaums)

Laika rats nerimstoši griežas – kas šodien jauns, rītu vecs un atkal jauns, un atkal vecs.

Muzeji visā pasaulē, vācot un glabājot, cenšas laika ratu bezcerīgi, ja ne pagriezt atpakaļ, tad vismaz palēnināt vai apturēt tā gaitu. Tas ir pretēji dabiskajai kārtībai – lietas rada, lai tās lietotu un visbeidzot izmestu. Bet mums patīk atskatīties pagātnē, jo drošāk dzīvot, ja ir uz kā balstīties. Pirms mums daudz kas ir bijis, pēc mums daudz kas būs. Mēs neesam vieni, lai arī laika rats steidz uz priekšu. 

Muzeju centienus glābt laika rata samalšanai domātās lietas un notikumus var vērtēt dažādi. Piemēram, dzejnieka Eduarda Veidenbauma uzskati par mantas krāšanu ir strikti noliedzoši, tomēr tas nav traucējis dibināt tikai viņam veltītu muzeju un ar lielu rūpību vākt un glabāt katru dzejniekam piederējušo mantu. Kam taisnība – Veidenbaumam? Muzejam? 

Šogad Muzeju naktī domāsim par laiku, skaitīsim laiku un vizualizēsim laiku!
​Un vienlaikus pieminēsim „mūžīgi jauno” dzejnieku VEIDENBAUMU, kam apaļi 150. 

 

Talsu novada muzejā

Starptautiskajā muzeju dienā, 18. maijā, Talsu novada muzejs būs atvērts apmeklētājiem no plkst. 10.00 līdz 17.00.

Muzejā viesosies Latvijas vēstures institūta vadošā pētniece, etnoloģe Aija Jansone un uzstāsies ar lekciju „Dvieļu rotāšanas tradīcijas Latvijā. 19. gadsimta 2. puse – 20. gadsimta sākums”. Etnogrāfisko priekšmetu ekspozīcijā būs apskatāma jauna izstāde „Monogrammas tekstilijās un sadzīves priekšmetos Talsu novada muzeja krājumā”. Izstāžu zāle sagaidīs ar fotomākslinieka Valtera Poļakova personālizstādi „MĒS esam ŠEIT”. Ar izstādes autoru būs iespēja tikties Muzeju nakts pasākumā 20. maijā plkst. 19.00.

20. maijā Talsu novada muzejs 12. reizi piedalīsies akcijā Muzeju nakts. Muzejs būs atvērts apmeklētājiem no plkst.19.00 – 24.00.

Šogad atbilstoši visas Latvijas muzeju vienojošajam moto: „Laiks ātrāki steidzas kā vagona rats” esam paredzējuši aktualizēt Talsu novada muzeja ēkas, būvētas 19. gs. beigās neoklasicisma stilā kā Oktes muižas barona Heinriha fon Firksa pilsētas mājas Villa Hochheim, pastāvēšanas laikā piedzīvotos notikumus.

Ievērojot moto filozofisko un simbolisko nozīmi, Talsu novada muzejs ieplānojis atvērt savas durvis uz dažādiem laikmetiem, kādus piedzīvojusi vēsturiskā ēka no 19. gadsimta beigām līdz mūsdienām. Laikmetu inscenēšanai tiks izmantotas un „atdzīvinātas” esošās, pilsētas vēsturi raksturojošās ekspozīcijas, papildinātas ar savā laikā nozīmīgu personu ierašanos un darbošanos. Tiks pārstāvēta baronu fon Firksu dzimta (19.–20. gs. mija) ar smalkām izklaidēm un tās kalpotāji ar radošo darbnīcu piedāvājumu – skalu plēšanu un sveču izgatavošanu. Latvijas brīvvalsts laiku, kad minētajā ēkā darbojās Talsu Valsts vidusskola, ieskicēs skolotājs Teodors Dzintarkalns – nacionāli tautiskā stila iedibinātājs un muzeja pamatlicējs. Uzrunās ne tikai muzeja darbinieki, bet arī vairāki talantīgi un savās radošajās izpausmēs dāsni cilvēki, kuri atsaukušies muzeja aicinājumam piedalīties nakts pasākumā ar muzikālo sniegumu un teātra rādīšanu. Paralēli laikmetu ainām muzeja sarīkojumu zālē secīgi notiks: Talsu Valsts ģimnāzijas teātra studijas uzvedums „Pūk, apsoli, ka tu mani neaizmirsīsi” pēc A. A. Milna grāmatas „Vinnijs Pūks un viņa draugi” motīviem, Talsu bērnu un jauniešu vokālās studijas „Tonis” koncerts „Lai mana balstiņa skanēja tālu”, tikšanās ar Latvijas Radio žurnālisti Briselē Inu Strazdiņu un mūziķi Tomu Juhņeviču, tiks rādīta dokumentāla filma „To atceras tikai vilcieni”. Vakara noslēgumā ar savu ierašanos pagodinās šī gada jubilārs – simtpiecdesmitgadnieks, visas Latvijas Muzeju nakts moto autors – izcilais latviešu dzejnieks Eduards Veidenbaums. Visiem notikumiem pāri stāvošā viņa filozofiskā vārsma par laika straujo ritējumu kulmināciju sasniegs pusnaktī ar gaismu instalāciju uz Tiguļkalna kokiem un apkārt esošo parku multimediju priekšnesumā.

Muzeju nakts pasākuma laikā ārpusē pie muzeja darbosies kafejnīca. Ieeja apmeklētājiem abos muzeja svētkos būs bez maksas

 

 Muzeju nakts '2017 programma Talsu novada muzejā

Izstādes

·         Fotomākslinieka Valtera Poļakova personālizstāde “MĒS esam ŠEIT”. Tikšanās ar autoru plkst.19:00    Izstāžu zālē

·         Talsu novada mākslinieku darbu izstāde

·         Monogrammas tekstilijās un sadzīves priekšmetos Talsu novada muzeja krājumā

Pagātnes ainiņas

Satiekas Auguste, Jūlija un Fridrihs fon Firksi, Teodors fon Hāns, Teodors Dzintarkalns un Vaidelote

Muzicē Anda Jansone (balss) un Īra Vēbere (klavieres)  2. stāva zālēs

Teātris

"Pūk, apsoli, ka tu mani neaizmirsīsi".

Uzstājas Talsu Valsts ģimnāzijas teātra studija.

Vairas Kamaras dramatizējums pēc A. A. Milna grāmatas "Vinnijs Pūks un viņa draugi" motīviem.

no 20: 40  2. stāvs, lielā zāle

Kino

Dokumentālā filma „To atceras tikai vilcieni”.

 Režisors Jānis Putniņš.  2.stāvs

Tikšanās

ar Latvijas Radio žurnālisti Briselē - Inu Strazdiņu un mūziķi Tomu Juhņeviču viņu radošā darba vakarā
22:30  (2. stāvs, lielā zāle)

ar dzejnieku Eduardu Veidenbaumu  literāri muzikālā priekšnesumā

„Pēc goda, pēc varas, pēc mantas/Bez atpūtas ļautiņi skrien”
23:30  (2. stāvs, lielā zāle)

Darbošanās

“No tumsas uz gaismu ar skaliem un svecēm”  1. stāvs

“Daiļrakstība ar tintes spalvu” 2. stāvs, ekspozīcija  “Ar vakardienas sauli”

“Putnu tvisters”  3. stāvs, ekspozīcija “Dabas daudzveidība”

Koncerts

“Lai mana balstiņa skanēja tālu!”.

Uzstājas Talsu bērnu un jauniešu vokālā studija „Tonis”, vadītāja Kristīne Broka - Meļķe

21:30– 22:30, 2. stāvs, lielā zāle

Gaismošanās parkā

Krāšņa, muzikāla gaismu izrāde.

E.Veidenbauma vārdi. Izpildījums: SIA Artistic izpildījums

22:30; 22:40; 22:50; 23:00; 23:10; 23:20; 23:30; 23:40; 23:50; 24:00

ārpusē pie muzeja

Darbojas kafejnīca

Latvijas Lauksaimniecības muzejā

Sestdien, 20. maijā, 19.00 Latvijas Lauksaimniecības muzejs aicina apmeklēt tradīcijām bagāto Muzeju nakts pasākumu Talsos – „Laiks nevienu negaida”.

Šogad pasākumu atklās atraktīvās un ugunīgās „čigānietes” no amatierteātra „Ugāles drāma” kopā ar rokdarbu kopas „Paukers” radošajām dalībniecēm no Ances, bet 20.00–22.00 jautrās čigānietes aicinās ikvienu iegriezties „zīlēšanas vagoniņā”, kas būs piestājis mazbānīša stacijā „Talsi”.

20.00 teātra mīļotājus priecēs Valdemārpils amatierteātra „Atspulgs” teatralizēts uzvedums „Laiks ir nauda”.

19.00–24.00 lielgabarīta muzeja krājumu priekšmetu glabātuvē apmeklētājiem būs iespēja apskatīt laika zoba radītos nedarbus.

Savukārt muzeja telpās darbosies amatnieku, rokdarbnieču un mājražotāju tirdziņš „Laiks – izgaršot, izbaudīt un iegādāties”, kā arī būs atvērta pastāvīgā muzeja ekspozīcija un jaunums –  talsenieka Kārļa Volanska traktoru un auto modelīšu izstāde –„„Izmēram nav nozīmes 2 vai „MAZAIS VĀĢIS” sāk ripot…”.

Otrā stāva zālē mazajiem apmeklētājiem tiks piedāvāta iespēja darboties radošajā darbnīcā „Pulkstenīti tiku taku, paklausies, ko es tev saku”, bet par muzikālo noskaņu pasākuma laikā gādās muzikanti Indra un Normunds no Popes.

Visos pasākumos ieeja bez maksas. Uz tikšanos!​

 

 

 

Notikumu kalendārs

Klikšķini uz datuma

Aktuālie notikumi nedēļai

Laika ziņas