Sestdiena, 25. oktobris
Šodien sveicam: Beāte, Beatrise

Ķūļciema pagasts

uploads/filedir/Novads_apraksti/2014/Kulciema_pagasts-labots_1.pdf

 ĶŪĻCIEMA PAGASTA PĀRVALDE

Adrese: „Druvās”7, Ķūļos, Ķūļciema pagastā, Talsu novadā, LV-3283

tālrunis 63254399, epasts: kulciems.parvalde@talsi.lv

Pārvaldes vadītājs: Pēteris Bekmanis,

tālr. 28318467; e-pasts: peteris.bekmanis@talsi.lv


 Ķūļciema pagasta pārvaldes nolikums


Pārvaldei ir šādas struktūrvienības: "Ķūļciems vecos laikos saukts par Gala ciemu. Te bijis gals visiem ceļiem. Te patvērušies visi tie, kas citur nevarējuši vairs tverties. Tie bijuši vareni vīri, pa lielākai daļai tādi, kas kungiem kaut kā sariebuši. Te viņiem bijusi pašiem sava pasaule. Braukšus te nevarēts nemaz ietikt. Visapkārt bijuši purvi un muklāji." - rakstīja V. Veldre grāmatā "Dzīve pie jūras" 1938.g.

    Ķūlciems ir viens no mazākajiem pagastiem Talsu rajonā un atrodas mežainajā piejūras zemienē, Kurzemes pussalas ziemeļu daļā, rajona austrumdaļā, it kā nomaļus no pārējiem, pieplacis pie Engures ezera rietumu krasta. No pagasta kopējās platības aptuveni piektā daļa atrodas Engures ezera dabas parka teritorijā.

    Attālums no pagasta centra līdz rajona centram Talsiem ir 32 km, tuvāko pagastu centriem - Mērsragam - 14 km, Laucienei - 20 km. Tuvākā dzelzceļa stacija Stende 45 km, Mērsraga osta 15 km.

    Ķūļciems izveidojies 1949.g., apvienojoties Ķūļu (Mērsraga pag.) un Dzedru ciemiem (Laucienes pag.).

    No visām pusēm pagasta teritoriju ieskauj lielāki vai mazāki mežu masīvi, kuros mīt meža dzīvnieki, t.sk. 17 medījamo dzīvnieku sugas. Mežos var salasīt dažādas ogas un sēnes. Ķūļciemā ir smilts un grants atradnes. Ķūļciemā atrodas viens no diviem rajona teritorijā esošajiem polderiem.

    Gar teritorijas austrumu robežu plešas trešais lielākais ezers Latvijā - Engures ezers, izveidojies apmēram pirms 4000 gadiem, atkāpjoties Litorīnas jūrai. Tā platība samazinājās 1842. gadā, kad pie Mērsraga tika izrakts kanāls uz jūras līci. Nosusinātajā platībā tika atrakti dzintari, pat 2 mārciņas smagi. Ezerā ir 7 salas, ap 40% ezera platības klāj niedres, vilkvālītes un meldri.

    Bagāta ir Engures ezera un tā apkārtnes daba: vairāk kā 860 augstāko augu sugas atradušas sev piemērotus apstākļus liedagā un priežu mežu klātajās kāpās, purviņos, pašā ezerā. Īpaši bagāta ir putnu fauna (ligzdojam atrastas 186 putnu sugas). To migrācijas laikā šeit iespējams sastapt visas sugas (25 medījamās), kuru gāju ceļš iet caur Latviju. Arī zivju ezerā netrūkst - te mīt līdakas, asari, līņi, ālanti, ruduļi u.c. sugas.

    Engures ezeram vislabāk var piekļūt no trim laivu bāzēm -"Mazsaliņa", "Dzedri" un "Briežragi". Laivu bāzē „Mazsaliņa" ir putnu novērošanas tornis un telšu vietas, var iznomāt laivas. Krievragciemā ganās savvaļas govis un zirgi. Truši un citi mājdzīvnieki apskatāmi zemnieku saimniecībā "Pūņas", bet dažādu sugu un šķirņu mājputni un truši Ķūļciema "Apsīšos", kur atrodas brīvdienu māja. 

    Ķūļciemā 1892. gadā tika nodibināta pareizticīgo draudze. Dažus gadus vēlāk uzbūvēja Sv.Arsēnija baznīcu. Dzedros atrodas viena no jaunākajām Latvijas luterāņu baznīcām pirmskara Latvijā - Dzedru jeb Mārtiņbaznīca, iesvētīta 1940.g. 21. jūlijā.

    Pagasta vienīgās ražotnes, SIA "Avoti", saimniekošanas veids ir lopkopība. Šeit audzē liellopus un jaunlopus, kā arī šķirnes cūkas. Pagasta iedzīvotāji strādā Mērsraga zivju pārstrādes uzņēmumos, mežā vai citur ārpus pagasta teritorijas.

    Pagasta iedzīvotāji ir gan aktīvi sportisti, gan iesaistās kultūras dzīvē. Pagastā darbojas dāmu klubs „Intra", pensionāru klubs "Atblāzma", jauniešu klubiņš "Ritmi" un mednieku klubs, ir novadpētniecības centrs.

    Vasaras beigās tiek svinēti ezera svētki, kas ar katru gadu kļūst aizvien populārāki.

Notikumu kalendārs

Klikšķini uz datuma

Laika ziņas

Šobrīd:
1º C
Rīt:
3.5º C