Trešdiena, 2. septembris
Šodien sveicam: Elīza, Lizete, Zete

Ģibuļu pagasts

uploads/filedir/Novads_apraksti/2014/Ģibuļu pagasts_labots_1.pdf

 

ĢIBUĻU PAGASTA PĀRVALDE

Skolas ielā 2, Pastende, Talsu novads, LV-3251;

Kontakttālrunis: 63291037; e-pasts gibuli.parvalde@talsi.lv

Pārvaldes vadītāja: Lauma Jaunpujēna

epasts: lauma.jaunpujena@talsi.lv; tālr. 29484177


Ģibuļu pagasta pārvaldes nolikums


Pārvaldei ir šādas iestādes:

 


Ģibuļu pagasts teritorijas ziņā ir lielākais pagasts Talsu novadā. Tā administratīvais centrs atrodas Pastendē, kas rakstos pieminēta jau 1288.gadā. Pastende ir pagasta lielākā apdzīvotā vieta.

Pastende 444 gadus piederējusi Hānu dzimtai. Pastendes muižas ēku komplekss (18.-19.gs.) ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un līdz mūsdienām ir labi saglabāts. Pie pils ir ainavu parks ar dīķi. 2.pasaules kara laikā muižā atradās koncentrācijas nometne, vēlāk vācu karaspēka slimnīca. Šobrīd pils ēkā saimnieko Pastendes pamatskola. Par ciema vismazākajiem rūpējas Pastendes pirmsskolas izglītības iestāde „Ķipars”, kur bērni jauki pavada laiku un tiek labi sagatavoti skolai.

Otra lielākā pagasta apdzīvotā vieta ir Spāre. Ciemats izveidojies pie dzelzceļa 1888.- 1901. gadā. Spārē atrodas viens no diviem Talsu novada polderiem. Baronu Grothūžu (Grothaus) īpašums Spāres muižas pils celta 1790. gadā. Līdz šodienai par vēsturi stāsta skaistais parks. Šobrīd pils ēkā atrodas Spāres pamatskola. Pils pagrabā iekārtota interesanta novadpētniecības materiālu kolekcija.  

Valsts nozīmes arhitektūras pieminekļi pagastā ir Spāres luterāņu baznīca un zemnieku sēta „Līkumi”.

19./20.gs. pagastā darbojušies kaļķu un ķieģeļu cepļi. Smilts un māla ieguves vietas ir joprojām. Pagastā ir ievērojami kūdras krājumi un atrodas vienīgie Talsu novada dolomīta krājumi.

Šobrīd Ģibuļu pagasta teritorijā aktīvi darbojas vietējie uzņēmēji. Tiek ražota lauksaimniecības produkcija, nodrošināti vietējie un starptautiskie autotransporta pārvadājumi, lauksaimniecības tehnikas serviss. Darbavietas nodrošina mežizstrāde un kokapstrāde, tiek sniegti galdniecības pakalpojumi un attīstās tūrisma industrija.

Ģibuļu pagasts bagāts ezeriem. Lielākais no tiem ir Spāres ezers ar 201.1 ha lielu platību. Kalvenes, Dāķļu, Egļu, Buļļu, Vēžu, Ziloņu un citi dod prieku ceļotājiem un makšķerniekiem. Cauri pagastam līkumus met Dzelzupe, Vidusupe, Stende, Abava un citas mazas upītes.

Par kultūras dzīves norisēm rūpējas Pastendes kultūras nams un Spāres tautas nams, Pastendes un Spāres bibliotēkas. No vismazākā līdz viscienījamākā vecuma pagasta iedzīvotājam tiek piedāvāta iespēja dziedāt ansambļos, dejot deju kolektīvos, darboties amatierteātrī un dramatiskajos pulciņos, trenēties teātra sportā, muzicēt lauku kapelā, apgūt zīmēšanas pamatus, trenēties sporta dejās, darboties interešu klubos, apmeklēt izstādes un sarīkojumus. Ikviens var paplašināt savu redzesloku izmantojot bagātīgo grāmatu klāstu bibliotēkās, kur arī interneta pieeja un materiālu pavairošanas iespējas.

Brīvā laika saturīgu izmantošanu skolēniem un mūžizglītības iespējas pieaugušajiem piedāvā Dienas atvērtais centrs Pastendē. Sadarbībā ar nevalstisko organizāciju AAB „Vīgrieze” tiek organizēti kursi un semināri, interešu grupu darbs.  

Par aktīvu un veselīgu dzīves veidu rūpējas pagasta sporta darba organizators, kura redzeslokā gan skolēnu, gan pieaugušo brīvā laika sporta aktivitātes. 

Notikumu kalendārs

Klikšķini uz datuma

Aktuālie notikumi nedēļai

Tīkla kamera

Laika ziņas

Šobrīd:
15º C
Rīt:
14.5º C