Svētdiena, 24. septembris
Šodien sveicam: Agris, Agrita

Balgales pagasts


BALGALES PAGASTA PĀRVALDE

"Grantiņi", Dursupe, Balgales pag., Talsu novads, LV-3287,

tālrunis/fakss: 63254790, e-pasts: balgale.parvalde@talsi.lv

Pārvaldes vadītājs: Pēteris Bekmanis,

epasts: peteris.bekmanis@talsi.lv, tālr. 28318467


Balgales pārvaldes nolikums


 Pārvaldei ir šādas struktūrvienības:

Balgales pagasts robežojas ar Strazdes un Laucienes pagastiem un Tukuma rajona Kandavas novadu un Zentenes pagastu. Pagasts atrodas Ziemeļkursas augstienes Talsu pauguraines malā. Pagasta austrumos sākas Piejūras zemienes Engures līdzenums ar lēzenu, vietām paugurainu, nelielu upju un strautiņu veidotu reljefu.

Balgales pagastu šķērso 1.šķiras autoceļš Sloka-Talsi, 2.šķiras autoceļi Balgale-Zentene, Dižsēņi-Raudziņi u.c. vietējas nozīmes ceļi.

Pagasta lielākā apdzīvotā vieta ir pagasta centrs  Dursupe, kur  atrodas visas pagasta iestādes, ģimenes ārstes Māras Pinkules prakse, vairāki veikali.

Dursupe, tāpat kā otrs lielākais centrs Balgale, kā arī Galtene, ir bijušo privātmuižu centri.

Vēstures avotos vissenākās ziņas atrodamas par Dursupi, kura lēņu līgumā minēta jau 1390.gadā. Svinot 600 gadu jubileju, Dursupē uzstādīja piemiņas akmeni (atrodas uzkalnā, iebraucot Dursupē). No Dursupes lēņu kungu Altenbokumu dzimtas cēlies kādreizējais Tobago gubernators Didrihs Altenbokums. Tagad Dursupes pils ir privātīpašums un ēka tiek rekonstruēta.

Balgales muižu 1804.gadā nopirka firsts Karls Kristofs Līvens. Pašlaik bijušās Balgales muižas ēkas ir sadalītas vairākos privātīpašumos. K.K.Līvens dibinājis Tērbatas skolotāju semināru un no 1828.līdz 1833.gadam bijis Krievijas izglītības ministrs. Pēc viņa pavēles 1809.gadā uzcelta Balgales baznīca ar 300 sēdvietām. Pie baznīcas ir arī K.K.Līvena kapavieta un citi Līvenu dzimtas apbedījumi. Balgales baznīcā 1995.gadā iesvētīja altārgleznu - gobelēnu, kura autore ir pagastā dzimusī tekstilmāksliniece Aija Baumane.

Pagastā darbojas izglītības iestāde – Dursupes pamatskola ar 9.klasēm un 106 skolēniem un  bērnudārzu “Lācēns”, ko apmeklē 34 bērni.

Balgales pagastā ir tautas nams un bibliotēka. 2001.gadā tautas nams pārcēlās no Dursupes pils uz pagasta padomes administratīvo ēku “Grantiņos”. 2003.gadā darbojās 7 pašdarbības pulciņi ar 115 dalībniekiem. Bibliotēkas pirmsākums ir 1932.gadā, kad darbojās Zentenes un Dursupes izglītības biedrība “Drosme”. 2002.gadā Balgales bibliotēka svinēja 70.jubileju. No 2002.gada bibliotēkā publiski pieejams Internets.

Oksles upes senlejas nogāzē atrodas Svētavots, kurš mutuļo 2x2 m lielā baltu smilšu bedrē, un no tā iztek vidēji 20 l minūtē. No seniem laikiem avota ūdenim piedēvē dziednieciskas īpašības, un, ja regulāri ūdeni lietojot bērni, tad tie augot veseli un neslimojot. Ja ievērotu senā teikā izvirzītās prasības, tad avota ūdens iegūšana nebūtu tik viegla – pēc ūdens jāiet pusnaktī, pie tam tikai vienam, un jāsmeļ no tām vietām, kur ūdens virmo, mutuļo, tad tas esot īsti veselīgs, ar visām ārstnieciskām īpašībām.

Balgales pagastā ar lauksaimniecisko ražošanu nodarbojas ap 20 zemnieku un piemājas saimniecību. Vislielākais uzņēmums ir SIA “Amatas”, kas apsaimnieko 1160 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes, tajā ir 85 zirgi, 75 govis, 60 jaunlopi, audzē graudaugus, rapsi, lopbarības kultūras, ir arī kokzāģētava, piedāvā izjādes. Pagastā darbojas vēl vairākas nelielas kokzāģētavas. Veiksmīgi ar galdniecības izstrādājumu izgatavošanu pēc individuāla pasūtījuma Balgales pagasta Dižsēņos nodarbojas individuālais uzņēmums “B plus B”.

    Katru gadu jūlija pirmajā sestdienā notiek tradicionālie Balgales pagasta sporta svētki, kuri parasti pulcina daudz viesu, un gan lielie, gan mazie kopā var pavadīt daudzas stundas interesantās sportiskās aktivitātēs.


Notikumu kalendārs

Klikšķini uz datuma

Aktuālie notikumi nedēļai

Laika ziņas