Pirmdiena, 5. decembris
Šodien sveicam: Sabīne, Sarma, Klaudijs

Aktualitātes


 

Astoto gadu pēc kārtas „Zaļā josta” ar izglītības iestāžu starpniecību vāks un nogādās pārstrādei izlietotās baterijas

02-10-2013

Turpinot gadu gaitā izkopto tradīciju, arī šogad, 30. septembrī, „Zaļā josta” uzsāk Latvijas vispārējo, pirmsskolas, profesionālo un interešu izglītības iestāžu iesaisti videi kaitīgu preču atkritumu praktiskā vākšanā, izsludinot izlietoto bateriju vākšanas konkursu „Tīrai Latvijai!” 2013./2014. mācību gadā. Konkurss veicina videi kaitīgo preču atkritumu savākšanu un pārstrādi, palīdzot pasargāt vidi no potenciāla piesārņojuma. Izlietoto bateriju vākšana izglītības iestādēs norisināsies līdz 2014. gada februāra beigām.

Izlietoto bateriju vākšanas konkursu „Tīrai Latvijai!” rīko „Zaļā josta” sadarbībā ar AS „BAO” un Valsts izglītības satura centru. Konkursa mērķis ir veicināt bērnu un jauniešu izpratni par izlietoto bateriju kaitīgo ietekmi uz vidi un rosināt bērnus caur praktisku darbību ikdienā samazināt apkārtējās vides piesārņojumu ar videi bīstamiem atkritumiem.

Lai piedalītos bateriju vākšanas konkursā, izglītības iestādēm līdz 2013. gada 31. decembrim ir jāreģistrē savas izglītības iestādes dalība „Zaļā josta” mājas lapas www.zalajosta.lv sadaļā „Bateriju vākšanas konkurss”. Pēc reģistrācijas veikšanas izglītības iestāžu uzdevums ir turpināt vākt izlietotās baterijas, kas vairs nav derīgas lietošanai. Visas konkursa ietvaros savāktās baterijas tiks nogādātas otrreizējai pārstrādei, sekmējot vērtīgu resursu atgūšanu un mazinot videi kaitīgu preču radīto potenciālo apdraudējumu dabai.

“Bateriju vākšana izglītības iestādēs norisināsies līdz pat nākamā gada 28. februārim. Konkursa noslēgumā notiks apbalvošana, kad sumināsim ne tikai trīs Latvijas izglītības iestādes, kas būs savākušas vislielāko izlietoto bateriju daudzumu uz vienu izglītības iestādes audzēkni, bet arī trīs izglītības iestādes, kam būs izdevies pārspēt citus konkursa dalībniekus kopējā savākto bateriju apjomā. Konkursa organizatori novērtēs arī čaklāko skolēnu ieguldījumu tīras vides veidošanā, pasniedzot specbalvas bērniem, kas būs īpaši izcēlušies izlietoto bateriju vākšanā,” stāsta Jānis Lapsa, SIA „Zaļā josta” valdes priekšsēdētājs.

„Zaļā josta” rīkotais izlietoto bateriju vākšanas konkurss ieguvis tradicionālu vērtību Latvijas izglītības iestāžu vidū un 2013./2014. mācību gadā tas norisinās jau astoto reizi. Pagājušā mācību gadā izlietoto bateriju vākšanai pieteicās 252 izglītības iestādes, savācot un pārstrādei nogādājot nepilnas 20 tonnas izlietotu bateriju.

 

Plašāka informācija par konkursu:

Žanna Klaucāne, “Zaļā josta” pārstāve, tālr. 67808321, mob.tālr.: 27042534, e-pasts konkurss@zalajosta.lv, www.zalajosta.lv


Makulatūras vākšanas konkurss tuvojas noslēgumam - līderi šobrīd kandavnieki

04-04-2013

SIA „Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība „Piejūra”” (AAS „Piejūra”) atgādina, ka Jūrmalas pilsētas, Tukuma, Jaunpils, Engures, Kandavas, Talsu, Dundagas, Rojas un Mērsraga novadu izglītības iestādēs turpinās makulatūras vākšanas konkurss „Palīdzēsim kokiem!”  Konkursa mērķisir savākt pēc iespējas lielāku daudzumu makulatūras, lai pēc tam tās nodotu otrreizējai pārstrādei, un atkārtoti ražotu papīru. Līdz šim tika plānots, ka konkurss noslēgsies 25. aprīlī, bet sakarā ar to, ka laika apstākļu dēļ Lielā talka pārcelta uz 27. aprīli, arī makulatūras vākšanas konkursa termiņš tiek pagarināts, un tas noslēgsies 30. aprīlī.

Konkursa rezultāti tiks apkopoti līdz 5. maijam, un visi dalībnieki, kas būs piedalījušās konkursā, tiks aicināti uz noslēguma pasākumu un balvu pasniegšanu Jaunmoku pilī, 2013. gada 10. maijā, plkst. 13.00. Pasākumā piedalīsies arī jaunais un talantīgais dziedātājs Rihards Andris Bērziņš. Konkursa norisi atbalsta a/s „Latvijas Valsts meži”.

 

Pašlaik konkursā aktīvi ir iesaistījušās 11 izglītības iestādes, un līderu statusā šobrīd izvirzījušies Kandavas internātvidusskolas skolēni, kas kopumā savākuši jau 5400 tonnas makulatūras. Otrajā vietā pagaidām ir Engures vidusskolas skolēni ar savākto 2640 tonnu makulatūras. Jāuzteic arī Engures novada Smārdes pamatskolas skolēni ar savāktajām1720 tonnām makulatūras.

Trešajā vietā atrodas aizvadītā gada uzvarētāji - Talsu Valsts ģimnāzijas skolēni, kas pašlaik savākuši 2200 tonnas.

Allaž centīgi ir bijuši Tukuma novada skolēni. Proti, Tukuma internātpamatskolas skolēni šobrīd var lepoties ar 1040 tonnām savāktās makulatūras, Tukuma E.Birznieka – Upīša pamatskolas skolēni ar 1020 tonnām, Tukuma 2. pamatskolas skolēni, šobrīd savākuši 720 kg makulatūras, bet Tukuma 2. vidusskolas skolēni, līdz šim brīdim poligonā nodevuši 80 kg makulatūras.

Čaklāko vidū atzīmējami arī Talsu novada Pastendes pamatskolas skolēni, jo sākumskolas klases savākušas 560 kg makulatūras, bet pamatskolas klases - 460 kg, savukārt Pastendes PII „Ķipars” audzēkņi, savākuši 300 kg makulatūras. Talsu novada Vandzenes pamatskolas skolēni, savākuši 440 kg makulatūras.

 

Aizvadītajā gadā konkursā piedalījās 23 izglītības iestādes, un skolēni kopumā savāca 52 tonnas 200 kg makulatūras. Tādejādi pasargājot no nozāģēšanas 665 kokus. Aicinām skolēnus turpināt aktīvi iesaistīties un sacensties makulatūras vākšanas konkursā. Ar konkursa nolikumu var iepazīties uzņēmuma mājas lapā www.piejuraatkritumi.lv. Par savākto makulatūru skolu pārstāvji aicināti informēt SIA „AAS „Piejūra”” biroja darbiniekus, pa tālr.: 63123306. SIA „AAS „Piejūra”” nodrošina šķiroto atkritumu savākšanu un uzskaiti.

 

Informācijai:

Inga Priede,

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālr. 29417255;

e-pasts:inga.priede@gmail.com


Informācija iedzīvotājiem par atkritumu apsaimniekošanas līgumu slēgšanu

06-03-2013

15. februārī, Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) pieņēma lēmumu atļaut pasūtītājam – Talsu novada pašvaldībai, slēgt iepirkuma līgumu ar atklātā konkursā „Par sadzīves atkritumu apsaimniekotāja izvēli Talsu, Dundagas, Engures, Jaunpils, Kandavas, Mērsraga, Rojas, Tukuma novados” noteikto uzvarētāju - personu apvienību SIA „Kurzemes ainava” un „Jūrmalas ATU”, kas šobrīd ir apvienojušies vienā uzņēmumā „Eco Baltia VIDE”, piedāvājot zemāko cenu 3,91Ls/m3 (bez PVN). Tā kā šī cena ir gandrīz trīs reizes mazāka kā esošā (Talsu novadā 8,95 Ls/m3), ir nepieciešams saprast kā jārīkojas iedzīvotājiem – kādu cenu jāmaksā par atkritumiem un kādi jāslēdz līgumi.

Atkritumu apsaimniekošana „Piejūra” 27. februārī organizēja tikšanos pašvaldību vadītājiem, jeb šī uzņēmuma dibinātājiem, kur tika pārrunāti jumta līguma slēgšanas nosacījumi. Plānots, ka katra pašvaldība, kas piedalījās konkursā, slēgs savu jumta līgumu ar uzņēmēju š.g. 20. martā. Konkursa uzvarētājam ir uzdots iesniegt pašvaldībām arī tos līguma variantus, kādus tas piedāvās privātmāju iedzīvotājiem, kā arī citām fiziskajām un juridiskajām personām, lai pašvaldības varētu tos akceptēt un novērst iespējamos atkritumu apsaimniekošanas riskus..

Pašvaldību vadītāji vienojās, ka uzņēmumam „Eco Baltia VIDE”, kas ar citu nosaukumu („Kurzemes ainava”) arī līdz šim sniedza pakalpojumus novadā, ar iedzīvotājiem līgumi ir jāpārslēdz līdz 2013.gada 1.jūnijam, kad stāsies spēkā jaunais tarifs. Iedzīvotāji pārslēdzot līgumus ar bijušo „Kurzemes ainavu”, tagadējo „Eco Baltia VIDE”, aicināti vērst uzmanību uz līgumā noteiktajām izmaksām par atkritumu izvešanu.

Inga Priede

Talsu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

e-pasts: inga.priede@talsi.lv

T.: 26350440; 63232125


Turpinās makulatūras vākšanas konkurss

11-03-2013

SIA „Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība „Piejūra”” (AAS „Piejūra”) atgādina, ka Jūrmalas pilsētas, Tukuma, Jaunpils, Engures, Kandavas, Talsu, Dundagas, Rojas un Mērsraga novadu izglītības iestādēs turpinās makulatūras vākšanas konkurss „Palīdzēsim kokiem!”  Konkursa mērķisir savākt pēc iespējas lielāku daudzumu makulatūras, lai pēc tam tās nodotu otrreizējai pārstrādei, un atkārtoti ražotu papīru. Atgādinām, ka 1 tonna makulatūras ļauj saglabāt 14 kokus, kas citādi tiktu nocirsti celulozes iegūšanai. Konkurss noslēgsies 25. aprīlī.

Aizvadītajā gadā konkursā piedalījās 23 izglītības iestādes, un skolēni kopumā savāca pavisam 52 tonnas 200 kg makulatūras. Tādejādi pasargājot no nozāģēšanas 665 kokus, bet par konkursa uzvarētājiem kļuva Talsu Valsts ģimnāzijas skolēni, kas kopumā bija savākuši 12 tonnas 120 kg makulatūras. Čaklāko vidū bija arī Talsu novada Pastendes pamatskolas skolēni un Talsu pamatskolas skolēni, kā arī Dundagas novada Kolkas pamatskolas skolēni un citi.

Aicinām skolēnus arī šogad aktīvi iesaistīties un sacensties makulatūras vākšanas konkursā Ar konkursa nolikumu var iepazīties uzņēmuma mājas lapā www.piejuraatkritumi.lv. Par savākto makulatūru skolu pārstāvji aicināti informēt SIA „AAS „Piejūra”” biroja darbiniekus, pa tālr.: 63123306. SIA „AAS „Piejūra”” nodrošina šķiroto atkritumu savākšanu un uzskaiti.

Līdz 2013. gada 5. maijam konkursa rezultāti tiks apkopoti, un visi dalībnieki, kas būs piedalījušās konkursā, tiks aicināti uz balvu pasniegšanu Jaunmoku pilī, 2013. gada 10. maijā.

Informācijai:

Inga Priede,

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālr. 29417255; e-pasts:inga.priede@gmail.com


Rūpes par apkārtējo vidi un vēlme dzīvot „zaļi”

06-11-2012

Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrības „Piejūra” poligonā, kā arī atkritumu pārkraušanas un šķirošanas stacijās teju katru nedēļu ierodas interesenti, lai izzinātu katras nolietotās lietas tālāko ceļu un saprastu, kur katrai saimniecībā vairs nederīgai lietai turpmāk būt, lai pēc iespējas saglabātu tīru un veselīgu apkārtējo vidi.

Priecē, ka ne tikai jaunieši un skolēni piekopj videi draudzīgu dzīves veidu, bet arī iestāžu, uzņēmumu un organizāciju darbinieki sāk aizdomāties par savu ieguldījumu apkārtējās vides saaudzēšanā. Liela sabiedrības daļa sāk interesēties kā efektīvāk pasargāt savu apkārtējo vidi no piesārņošanas, izvēlas veselīgāku pārtiku, rūpīgi raugās kādus sadzīves atkritumus var izmantot otrreizējai pārstrādei un kā to labāk īstenot arī savās dzīves un darba vietās. Apmeklējot atkritumu poligonu „Janvāri”, šķirošanas un pārkraušanas stacijas interesenti uzzina, kā pareizi šķirot atkritumus, kur un kādā veidā tos pareizāk novietot, lai lielākā daļa tiktu nodota otrreizējai pārstrādei.

 Proti, pēc viesošanās poligonā, Jaunpils novada pašvaldības darbinieki, līdzi aizveda kartona kasti, kurā turpmāk tiks vākts izlietotais un nederīgais biroja papīrs, šādu apsveicamu rīcību piekopj arī Tukuma novada domes darbinieki, Talsu novada pašvaldības juridiskās nodaļas darbinieki un novada muzeja ļaudis, bankas „Citadele” Talsu filiāles darbinieki un citi, kas atbalsta SIA „AAS „Piejūra”” aicinājumu piedalīties biroja papīra savākšanā. Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība „Piejūra” nodrošina ikvienu organizāciju ar kartona tvertnēm, tā sauktajām „zaļajām kastēm”, kur novietot izmantoto biroja papīru un garantē gan datu konfidencialitāti, gan savāktā papīra aizgādāšanu līdz šķirošanas līnijām. Jaunpils novada pašvaldība izrādījusi interesi arī par izlietoto bateriju savākšanu, un pavisam drīz saņems speciālu trauku, kurā būs iespējams nederīgās baterijas novietot. Atgādinām, ka baterijas ir bīstamo atkritumu kategorijā un tāpēc īpaši svarīgi tās savākt vienkopus, lai nedarītu kaitējumu dabai.

Laucienes pamatskolas skolēni apmeklē atkritumu poligonu

 Savukārt skolēnu un pieaugušo grupas, kas ierodas atkritumu poligonā vai šķirošanas un pārkraušanas stacijās ir sajūsmā par redzētājām tehnoloģijām, kuras tiek izmantotas atkritumu apsaimniekošanā un sagatavošanā otrreizējai pārstrādei. Gan skolēni, gan pieaugušie šeit viesojoties apgūst arī pamatprasmes dalīto atkritumu šķirošanā, saņemot apliecinājumu, ka ir uzņemti videi draudzīgo atbalstītāju lokā. Sajūsmu apmeklētājos izraisa arī „novadpētniecības stūrītis”. Tā ir vieta poligonā, kur tiek novietoti atrastie, vērtīgie ieguvumi ar vēsturisku nozīmi, kas tiek neapzinīgi izmesti no iedzīvotāju mājokļiem. Tās ir gan grāmatas, fotogrāfijas, laikraksti, žurnāli, protokoli, gan vēsturiski priekšmeti. Oktobra nogalē poligonu apmeklēja arī Talsu novada Laucienes pamatskolas skolēni, bet novembra sākumā poligona darbību apskatīja Kandavas novada bioloģijas un ķīmijas skolotāji.

AAS „Piejūra” darbinieki aicina ikvienu interesentu, kas vēlas iesaistīties biroja papīra savākšanā, vai apmeklēt sadzīves atkritumu poligonu „Janvāri”, pieteikt dalību pa tālruni: 25620067 (Ināram Zaļumam) vai 29450270 (Ojāram Āboltiņam). 

 Svarīgi ir iegūto informāciju tālāk popularizēt sabiedrībā, un aicināt visiem līdzcilvēkiem būt aktīviem savas zemes patriotiem, lai dzīvojot videi draudzīgi pasargātu pasauli no dabas katastrofām.

Inga Priede

SIA AAS Piejūra sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālr.: 29417255; e-pasts:  inga.priede@gmail.com

 


Par izlietoto spuldžu pieņemšanas punktiem Talsu novadā un tā apkārtnē

 

Gāzizlādes spuldžu atkritumu apsaimniekošanas sistēma SIA „Ekogaisma” informē, ka pašvaldības uzņēmumiem un iedzīvotājiem iespējams bez maksas nodot izlietotās gāzizlādes jeb ekonomiskās spuldzes SIA „Ekogaisma” sadarbības partneru pieņemšanas punktos, kas atrodas sekojošās vietās:

Uzņēmums

Adrese

SIA „Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība "Piejūra"”

CSA poligons „Janvāri”, Laidzes pagasts, Talsu novads

SIA „Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība "Piejūra"”

"Rojas atkritumu pārkraušanas-šķirošanas stacija", Roja

SIA „Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība "Piejūra"”

Daigones iela 12, Kandava

Pieņemšanas punktu darbalaiku un tālruņa numurus iespējams uzzināt www.ekogaisma.lv sadaļā „Pieņemšanas punkti”.

Tomēr ņemot vērā, ka spuldžu pieņemšanas punkti ne vienmēr atrodas iedzīvotājiem ērti pieejamās vietās, piedāvājam uzņēmējiem vai pašvaldībām Iedzīvotāju apkalpošanas centrā vai kādā citā vietā izvietot kartona kasti darbinieku un/vai apmeklētāju mājsaimniecībās izlietoto ekonomisko spuldžu savākšanai un īslaicīgai uzglabāšanai. Kasti un tās apkalpošanu (tukšās kastes piegādi, pilnās apmaiņu pret tukšu) SIA „Ekogaisma” nodrošinās bez maksas.

Pieteikties izlietotu spuldžu kastei iespējams, zvanot pa tālruni 67783499 vai aizpildot pieteikuma anketu www.ekogaisma.lv .

 


Talsos varēs apmeklēt izstādi par PET pudeļu dzīvi un piedalīties bērnu vizuālās mākslas konkursā

07-09-2012

No 2012.gada 12.oktobra līdz 4.novembrim Talsu bērnu bibliotēkā būs skatāma izstāde „Veronika Rihterova – pagodinājums PET pudelei. Radošā reciklācija Čehijas Republikā”. Lai piesaistītu vietējo iedzīvotāju – bērnu, viņu vecāku, skolotāju – uzmanību izstādei, tiek organizēts bērnu vizuālās mākslas konkurss „PET pudeles pārvērtības”.

Konkursā bērni ir aicināti veidot radošus, telpiskus darbus no PET pudelēm. Visi attiecīgajā pilsētā iesniegtie bērnu darbi būs apskatāmi izstādes norises laikā. Izstādes atklāšanas dienā žūrija, kas sastāvēs no Latvijas Zaļā punkta, Čehijas Republikas vēstniecības Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Talsu bērnu bibliotēkas pārstāvjiem, izvērtēs bērnu iesniegtos darbus un pasniegs simpātiju balvas.

Bērnu darbi tiks vērtēti 7-10 gadu un 11–15 gadu vecuma grupās. Darbi iesniedzami Talsu bērnu bibliotēkā, Lielā iela 27 līdz 10.oktobrim (ieskaitot).

Konkursa nolikums un plašāka informācija >>

Izstādē „Veronika Rihterova – pagodinājums PET pudelei. Radošā reciklācija Čehijas Republikā” būs skatāmi 18 grafiķa M. Cihlārža darbi, kuros skulptores Veronikas Rihterovas daiļrade (objekti no PET pudelēm) savdabīgi apvienota ar didaktiskiem tekstiem un fotogrāfijām.

Pirms Talsiem ceļojošā izstāde bija skatāma Ogrē, Jēkabpilī, Preiļos, Krāslavā, Madonā Alūksnē, Cēsīs, Jelgavā, Kuldīgā u.c. Latvijas pilsētās.

Izstāde tapusi, sadarbojoties Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, Čehijas Republikas vēstniecībai Rīgā un Latvijas Zaļajam punktam.

 

Avots: www.zalais.lv


Šķirot ir viegli! Dari to pareizi!

25-06-2012

Līdz 2018. gadam Latvija ir apņēmusies kļūt par zaļāko valsti pasaulē. Izlietotā iepakojuma šķirošana, otrreizējo izejvielu pārstrāde un atbildība pret vidi ir nozīmīgas darbības, kas veicamas, lai sasniegtu šo mērķi. Tāpēc “Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar 28 Latvijas pašvaldībām un vadošajiem atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem no šodienas līdz 16. septembrim organizē izglītojošu pasākumu kopumu “ŠĶIROT IR VIEGLI. DARI TO PAREIZI!”. Tā mērķis ir mudināt iedzīvotājus aktīvi izmantot pieejamos šķirošanas konteinerus, turklāt darīt to pareizi. Talsos kampaņa tiek realizēta sadarbībā ar uzņēmumu „AAS Piejūra” Tukuma un Talsu novada pašvaldībām.

“Latvijas Zaļā punkta” direktors Kaspars Zakulis stāsta: “Nesen saņēmu ziņu, ka vienā no Latvijas pašvaldībām, kurā jau labu laiku veiksmīgi notiek atkritumu šķirošana, konteinerā, kas paredzēts plastmasai, kāds iedzīvotājs bija izbēris sava kamīna pelnus. Lai šī konteinera saturu tomēr varētu pārstrādāt, uzņēmuma darbiniekiem bija speciāli jāattīra plastmasas pudeles no pelniem. Šis un citi līdzīgi gadījumi lika aizdomāties par iedzīvotāju zināšanu līmeni iepakojuma šķirošanas jomā un deva iedvesmu uzsākt jaunu zināšanu palielināšanas kampaņu.”

Sabiedrība joprojām saskaras ar vairākiem mītiem, viens no tiem – lai šķirotu atkritumus, ir nepieciešama liela virtuve un speciālas kastes katram no šķirojamajiem materiāliem. Patiesībā pietiek ar vienu tvertni, kurā mest visas šķirojamās lietas. Lai dalītos ar šķirošanas pieredzi un iedvesmotu rīcībai cilvēkus, kas līdz šim nav mēģinājuši šķirot, tiks organizēts fotokonkurss ar balvām “PARĀDI, KĀ ŠĶIRO TU!”. Iedzīvotāji varēs pa e-pastu iesūtīt savas fotogrāfijas vai arī uzreiz ievietot tās Zaļa punkta izveidotajā galerijā Draugiem.lv, parādot kā viņi ikdienā šķiro atkritumus savā virtuvē.

Jau par labu tradīciju ir izveidojusies “Latvijas Zaļā punkta” dalība nozīmīgākajos pilsētu pasākumos dažādos Latvijas reģionos. Šogad kampaņas ietvaros tiks īstenota informatīvi izglītojoša lielformāta spēle “ZAĻĀ PUNKTA DISTANCE”, kuras mērķis ir sniegt praktiskas un ikdienā pielietojamas zināšanas par zaļo dzīvesveidu un mudināt cilvēkus saimniekot videi draudzīgi. Spēles vietu un laika grafiku skatīt zemāk.

Lai nostiprinātu iedzīvotāju zināšanas par pareizu atkritumu šķirošanu, visās kampaņas norises vietās uz krāsainajiem konteineriem šovasar tiks līmētas īpašas uzlīmes ar zīmējumiem, kas uzskatāmi parādīs, ko drīkst mest konkrētajā konteinerā. Turklāt 14 Rimi un 3 Supernetto veikalos visā Latvijā tiks izvietoti informatīvie punkti ar detalizētu un uz mājām līdzi ņemamu instrukciju par pareizu un atbildīgu atkritumu šķirošanu.

Kampaņas atbalstītāji ir „Latvijas Televīzija”, „JCDecaux”, „inbox.lv”, VAS „Latvijas valsts meži”, „Tallink” un „RIMI”.

Lai iedvesma dzīvot zaļi!

Papildus uzziņas:

Indra Soika–Dreimane,  kampaņas koordinatore

T. 26455823

Epasts: indra@ekomedia.lv


Apbalvos čaklākos makulatūras vācējus

15-05-2012

 Ir noslēdzies makulatūras vākšanas konkurss: „Palīdzēsim kokiem!”, kurāpiedalījās 23 izglītības iestādes, kas atrodas SIA „Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrības „Piejūra”” reģionā.

Jūrmalas pilsētā čaklākās izrādījās – Vaivaru pamatskola, Slokas pamatskola, Kauguru vidusskola, Dubultu sākumskola „Taurenītis” un Jūrmalas Valsts ģimnāzija. Tukuma novadu pārstāvēja Zemgales vidusskola, Tukuma 2. pamatskola un Tukuma 3. pamatskola, Tukuma 2. vidusskola, E. Birznieka-Upīša 1. pamatskola, Tukuma speciālā internātpamatskola un Tumes vidusskola. Kandavas novadā aktīvākās ir Cēres, Zemītes, Zantes pamatskolas un Kandavas internātvidusskola, bet Engures novadā – Engures vidusskola un Smārdes pamatskola. Talsu novadā čaklākie makulatūras vācēji ir Talsu Valsts ģimnāzijā, Talsu pamatskolā un Pastendes pamatskolā, savukārt Dundagas novadā – Kolkas pamatskola. Mērsraga novada Mērsraga vidusskolai palīgos iesaistījās iedzīvotāja Peimanes kundze, kura savu savākto makulatūru novēlēja skolai.

Visi makulatūras vākšanas konkursa „Palīdzēsim kokiem!” dalībnieki, tiek aicināti 17. maijā, plkst. 14:00 „Laumu” dabas parkā, Talsu novada Īves pagastā, uz apbalvošanas svinīgo pasākumu. Pasākumu vadīs Kašers no Okartes akadēmijas, būs sagaidāmi dažādi pārsteigumi un sportiskas aktivitātes, kā arī garda zupa ugunskura namiņā. Pirms apbalvošanas, skolēni apmeklēs arī sadzīves atkritumu poligonu „Janvāri”, lai redzētu, kā viņu savāktā makulatūra tiek sagatavota otrreizējai pārstrādei.

 

Inga Priede

SIA „AAS „Piejūra”” sabiedrisko attiecību speciāliste

T.: 29417255; e-pasts: inga.priede@gmail.com


Sadzīves atkritumu poligonā ierīko rožu dobi

07-05-2012

Pavasaris ir laiks, kad sazied pļavas, pakalni un dārzi, un ikviens vēlas sakopt un sakārtot savu apkārtni, sapost māju un izdaiļot sētu. Ja aprīlī visas Latvijas iedzīvotāji kopīgi veica sakopšanas un tīrīšanas darbus Lielajā talkā, tad maijs ir ziedu mēnesis, kad mēs cenšamies iekrāsot jau sakopto apkārtni ar smaržīgiem un krāšņiem ziediem.

 

SIA „Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība „Piejūra”” valdes locekļi un administrācijas darbinieki no Jūrmalas, Tukuma un Talsiem, 3. maijā ieradās sadzīves atkritumu poligonā „Janvāri”, kur kopīgi ierīkoja rožu dobi. Deviņas sārtas un sarkanas rozes, ko poligonam dāvāja rožu audzētājs un sabiedrības valdes loceklis Guntars Valants no Jūrmalas, nu priecēs ikvienu poligona apmeklētāju. Kā zaļi domājošs akcents un trauslo ziedu „stiprais plecs”, rožu dobes vidū tika iedēstīts skujenis – mūžzaļa tūja. Cerams, ka atradīsies arī labvēļi, kas turpinās mūsu ideju par rožu dobes paplašināšanu, un ieradīsies ciemos ar savas mīļākās rožu šķirnes stādu, lai poligonā radītu acīm tīkamu, ziedošu, smaržu reibinošu saliņu.

 

Tas ir jauks un aicinošs žests, kas rosina ikvienu mūsu mazās, zaļās Latvijas iedzīvotāju rūpēties par skaistu un estētisku vidi sev apkārt, un sākt ar pašu vienkāršāko – apkārtējās vides sakopšanu, šķirojot atkritumus. Visās deviņās AAS „Piejūra” reģionā esošajās pašvaldībās – Jūrmalā, Tukuma novadā, Talsu novadā, Kandavas novadā, Rojas novadā, Mērsraga novadā, Jaunpils novadā, Engures un Dundagas novadā ir ierīkoti dalīto atkritumu laukumi, kuros iedzīvotāji aicināti novietot šķirotos atkritumus. Zvanveidīgie dzeltenie un zaļie konteineri speciāli ir izgatavoti tā, lai tajos pēc iespējas mazāk tiktu ievietoti piemaisījumi ar sadzīves atkritumiem, tāpēc zaļais konteineris paredzēts stiklam un tajā var ievietot stikla pudeles, burkas, bet ne logu stiklus, bet dzeltenajos konteineros gan papīru, gan PET pudeles un arī skalotas tetrapakas nepieciešams ievietot saplacinātas un dalīti, kas, protams, aizņem laiku, bet nonāk šķirošanas līnijās, atbilstoši prasībām, lai visas šīs lietas varētu uzsākt otrreizēju dzīvi.

Tāpat visās Piejūras reģionā esošajās atkritumu pārkraušanas un šķirošanas stacijās iedzīvotāji bez maksas, sašķirotā veidā, var nodot stiklu, PET pudeles, papīru, kartonu tajā skaitā makulatūru lielākos daudzumos, kā arī nolietoto sadzīves tehniku un bīstamos (baterijas, elektropreces) atkritumus.

Diemžēl, ir cilvēki, kuriem nerūp savas apkārtnes skaistums, un viņi pamanās savus sadzīves atkritumus novietot šķiroto atkritumu laukumos, lai gan to vajadzētu darīt savas mājas sadzīves atkritumu konteineros. Tāpēc daudzviet pie šķiroto atkritumu laukumiem jau ir izvietotas video novērošanas kameras, lai apturētu neapzinīgu cilvēku rīcību, kas rada nehigiēnisku un nesakoptu vidi.Sods ir bargs, līdz pat Ls 500.

Centīsimies kopīgiem spēkiem saglabāt savu Latviju ekoloģiski tīru un rūpēsimies par savu un apkārtējo veselību!

Inga Priede


Latvenergo darbinieki gatavo zivju ligzdas

52 darbinieki, 70 cm gari egļu zari, 1 km metāla stieples -- sagatavotas 226 zivju nārsta ligzdas. Tāds ir rezultāts pasākumam, kurā Latvenergo un Sadales tīkls darbinieki ar saviem ģimenes locekļiem kopā ar biedrības „Mēs zivīm” pārstāvjiem jau otro gadu pēc kārtas strādāja Kaibalas mežā Lielvārdes novadā, lai izgatavotu mākslīgās zivju nārsta ligzdas.

 

Sākot darbu mežā, Māris Kuņickis, AS „Latvenergo” valdes loceklis, uzrunāja dalībniekus, pasakot paldies visiem: „Esmu gandarīts par lielo atsaucību un vēlos teikt paldies visiem Latvenergo koncerna darbiniekiem un viņu ģimenēm, kas ir ieradušies Kaibalā. Šis jau ir trešais gads mūsu sadarbībai ar biedrību „Mēs zivīm” un otrais gads, kurā uzņēmuma darbinieki piedalās zivju nārsta ligzdu veidošanā.

 

Latvenergo ar Daugavas ūdeni ražo lielu daļu no Latvijā nepieciešamās elektrības, pavasaros hidrospēks veicina arī mūsu sekmes starptautiskos tirgos, jo spējam eksportēt elektroenerģiju. Tomēr mēs neesam vienaldzīgi pret dzīvību, kas mīt Daugavā. Ūdenslīmeņa izmaiņas upē mēdz būt kritiskas zivju nārsta laikā, tādēļ svarīgi pēc iespējas mazāk ietekmēt dabiskos procesus, ko apliecinām, veidojot īpašas zivju ligzdas."

Atvērtās Meža dienas 2012

28-03-2012

Katru pavasari Mammadaba un a/s "Latvijas valsts meži" mežsaimniecības aicina skolas un citus dabas draugus piedalīties gadskārtējās Meža dienās visā Latvijā - stādīt mežu, izlikt putnu būrīšus un sakopt dabu no atkritumiem! Atvērtajiem Meža dienu pasākumiem var pieteikties skolas, jauniešu organizācijas, ģimenes, institūcijas, uzņēmumi un citi interesenti zemāk norādītajos datumos un vietās. Pasākumi ir bez maksas un dalībnieki tiek nodrošināti ar stādiem, darba cimdiem, maisiem u.c. darba inventāru.
 
"ATVĒRTO MEŽA DIENU 2012" SARAKSTS ATRODAMS ŠEIT.

Šogad Atvērtās Meža dienas mežsaimniecībās iesāksies pirms Lieldienām un noslēgsies maija vidū, kur ikvienam interesentam iepriekš piesakoties ir iespēja piedalīties kopumā 33 dabas atmodināšanas pasākumos dažādos Latvijas novados.

Kopumā šopavasar AS "Latvijas valsts meži" organizē vairāk kā 170 dažādus publiskus pasākumus – sākot ar atpūtas vietu sakopšanu, meža stādīšanu un putnu būrīšu izlikšanu. Šogad īpašas aktivitātes būs partizāņu mītnes sakopšana un skudru ligzdu iežogošana.

Atvērtās Meža dienas jau ir kā tradīcija, ko pavasara sākumā organizē AS „Latvijas valsts meži” ar mērķi veicināt cilvēku izpratnes veidošanos par mežu un meža nozari. Skolām tās nodrošina papildu iespējas piedalīties Mammadaba Meistarklasē.

Ar kampaņas palīdzību tiek attīstīta dzērienu kartona paku pārstrādes nozare Latvijā

19-03-2012

Kopš šī gada februāra mēneša Latvijas skolu un pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņi savā ikdienā ieviesuši jaunu paradumu – dzērienu kartona paku – tetrapaku un elopaku – šķirošanu un nodošanu pārstrādei. Par pamatu šādai rīcībai kalpo SIA „Zaļā josta” un SIA „Papīrfabrika „Līgatne”” rīkotā sulu un piena paku vākšanas akcija „Šķiro pakas!”, kurā iesaistījušās jau 263 klases no Latvijas izglītības iestādēm, vairāk kā 5,7 tūkstoši bērnu un jauniešu.

 

Pieteikties kampaņai bija iespējams līdz 15. martam, un šobrīd kampaņas dalībnieku skaits ir sasniedzis 5723 skolēnus un pirmsskolas vecuma bērnus. Viņi paralēli ikdienas gaitām aktīvi vāc tukšās kartona dzērienu pakas no sulām, piena un piena produktiem, izskalo tās, saplacina un uzskaita savā kampaņas dalībnieka profilā. Visas savāktās pakas kampaņas organizatori aprīļa otrajā pusē izvedīs no izglītības iestādēm un nogādās otrreizējai pārstrādei „Papīrfabrikā „Līgatne””. Tad arī uzzināsim kampaņas uzvarētājus, kas savākuši visvairāk dzērienu pakas, kā arī apzināsim kopējo kampaņas ieguldījumu vidē un resursu taupīšanā.

Kampaņa „Šķiro pakas” ir lielisks veids, kā „Zaļā josta” un „Papīrfabrika „Līgatne”” mudina bērnus vākt tukšās dzērienu kartona pakas – ikdienā bieži sastopamus atkritumus, kas patiesībā sevī glabā vērtīgu kartona šķiedru, kas ir piemērota atkārtotai pārstrādei. „Kartona paku dalīta vākšana Latvijā ir relatīvs jaunums. Daudzi atkritumu apsaimniekotāji uzsākuši tetrapaku un elopaku dalītu vākšanu kopā ar pārējo makulatūru, taču savāktie apjomi ir nepietiekoši, jo iedzīvotājiem vēl trūkst informācijas un motivācijas šķirot pakas” skaidro Laima Jekšiņa, SIA „Zaļā josta” mārketinga vadītāja. Kampaņa „Šķiro pakas” radīta ar mērķi rosināt bērnus un jauniešus rīkoties videi draudzīgi, saudzējot dabas resursus un apkārtējo vidi, kā arī pievērst bērnu un jauniešu uzmanību izlietoto dzērienu un piena izstrādājumu kartona iepakojuma šķirošanas un otrreizējās pārstrādes esamībai un nozīmei Latvijā.

Latvijā par dzērienu kartona paku pārstrādi gādā „Papīrfabrika „Līgatne””, kas šī materiāla pārstrādi uzsākusi 2010. gada nogalē. Pašreiz Latvijā savāktais kartona dzērienu paku apjoms ir niecīgs un pilnībā nespēj noslogot rūpnīcas jaudas, tādēļ izejmateriāls pie mums atceļo no kaimiņvalstīm. Kā skaidro SIA „Papīrfabrika „Līgatne”” mārketinga vadītāja Oļesja Dreimane, „Dzērienu kartona paku iepakojuma materiāls kopējā makulatūras pārstrādes plūsmā veido maznozīmīgu daļu, rezultātā lielās papīrfabrikas vērtīgajām šķiedrām, ko satur šis iepakojums, nepievērš uzmanību.  „Papīrfabrikai „Līgatne”” kā mazai fabrikai ir iespēja dzēriena kartona iepakojumu pārstrādāt kā atsevišķi atdalītu izejvielu un iegūt no šī materiāla tā iespējami maksimālo vērtību.  Attīstoties polimēru pārstrādei Latvijā un citviet Baltijā, saskatījām arī labu pielietojumu pēc pārstrādes pāri palikušajam polietilēnam.”

O.Dreimene arī atklāj: „Pašlaik mēs vācam dzēriena kartona iepakojumu no Baltijas valstīm. Labākie sasniegumi ir Lietuvā, jo tur nesen tika sakārtota likumdošana, no kopējās iepakojuma plūsmas izdalot frakciju „kompozīts, kura sastāvā pārsvarā ir papīrs”. Latvijā pārsvarā šis iepakojums nāk no SIA „Piejūra”, SIA „ZAAO” un SIA „Eko Latgale”, bet salīdzinoši ar kaimiņvalstīm, šis apjoms procentuāli ir mazs.”

„Papīrfabrika „Līgatne”” uz dzērienu paku pārstrādi pašmājās raugās perspektīvi. „Nākotnē mēs gribētu maksimizēt pārstrādāto kartona paku īpatsvaru, lai mūsu ražotajā papīrā ir pēc iespējas vairāk dzēriena kartona iepakojumu šķiedras. Pašlaik tās sastāda līdz 20 %. Nākotnē domājam vest šo iepakojumu arī no Zviedrijas, Somijas.”

Ja kampaņa „Šķiro pakas” gūs organizatoru plānotos sasniegumus, dzērienu kartona paku dalīta vākšana un pārstrāde iesakņosies iedzīvotāju ikdienas rīcībā un kļūs par dabisku progresīvas sabiedrības ikdienas ieradumu, kas ne tikai palīdzēs potenciālos atkritumus pārvērst vērtīgās izejvielās, bet arī mazinās mūsu izdevumus, sildīs pašmāju ekonomiku un taupīs dabas resursus.

 

Papildus informācija:

Laima Jekšiņa

SIA "Zaļā josta" mārketinga vadītāja

Mūkusalas 41b, Rīga, LV-1004, Latvija

Tālr.: 6 7808294, mob.: 2 6710793, fakss: 6 7808320

E-pasts: laima.jeksina@zalajosta.lv

www.zalajosta.lv

2012. gada 31. martā plkst. 20:30 pasaule svinēs Zemes stundu

16-03-2012

Zemes stundas laikā ikviens planētas Zeme iedzīvotājs, uzņēmums, pašvaldība, valdība ir aicināts simboliski izslēgt apgaismojumu uz vienu stundu, lai parādītu savu apņemšanos videi draudzīgākai rīcībai ikdienā un pievērstu uzmanību vides problēmām un to risināšanas iespējām vai vienkārši padomātu par planētas vides nākotni un savām iespējām to ietekmēt. Zemes stunda ir simbolisks pasākums un tās mērķis nav enerģijas taupīšana vienas stundas ietvaros.
 
Kas ir Zemes stunda?

• Zemes stunda ir Pasaules Dabas Fonda organizēta vispasaules akcija, kuras laikā uzņēmumi, pašvaldības un ikviens cilvēks izslēdz apgaismojumu uz vienu stundu, lai simboliski parādītu savu apņemšanos Zemes labā.
• Zemes stunda ir simbolisks pasākums, kas paredzēts, lai ikvienam pasaules iedzīvotājam dotu iespēju parādīt savu attieksmi un rīcību vides ilgtspējas saglabāšanai.
• Zemes stunda sākotnēji bija lielākais klimata tēmai veltītais pasākums, kāds jebkad noticis. Tās laikā miljoniem cilvēku visapkārt pasaulei vienojās, izslēdzot apgaismojumu uz vienu stundu, lai pieprasītu izlēmīgu rīcību klimata problēmu risināšanai.

Kad notiek Zemes stunda?

• Zemes stunda notiek katru gadu. Šogad – 2012.gada 31. martā plkst. 20:30.
• Līdzīgi kā Jaunais gads Zemes stunda virzīsies no vienas laika zonas uz nākamo.

Kā Tu vari piedalīties Zemes stundā?

• 2012. gada 31. martā 20:30 uz stundu izslēgt gaismu savā mājā, dzīvoklī, istabā.
• Jau tagad izveidot savu izaicinājuma video vai pieņemt citu cilvēku izaicinājumus videi draudzīgākai rīcībai ikdienā: www.youtube.com/earthhour
• Aicināt Zemes stundā piedalīties savus draugus, radus, kolēģus, kaimiņus – mutiski, rakstiski, video veidā vai izvietojot Zemes stundas plakātus (interesēties, rakstot uz info@pdf.lv).
• Organizējot Zemes stundas pasākumu par vides tematiku pirms, Zemes stundas laikā vai pēc tās saviem draugiem, radiem vai pašvaldības iedzīvotājiem. Uzzini vairāk!
• Apmeklēt citu rīkotus Zemes stundas pasākumus.
• Uzņēmumi, iestādes un pašvaldības ir aicināti ievietot informāciju par Zemes stundu un reklāmkarodziņu mājaslapās vai citos informatīvajos izdevumos.
• Uzņēmumi, iestādes, organizācijas un pašvaldības aicinām izslēgt uz Zemes stundas laiku ēku fasāžu dekoratīvo apgaismojumu (ielu apgaismojumu nebūtu vēlams izslēgt drošības apsvērumu dēļ, bet pēc iespējām un vēlmes var samazināt) vai nozīmīgu objektu, kas atrodas to teritorijā, (pieminekļu, ēku) dekoratīvo apgaismojumu.
• Domāt un rīkoties videi draudzīgi ikdienā! Kā to darīt? Skaties te


Latvijas Zaļā punkta sadarbības partneris Eko Reverss arī šogad aicina Latvijas zemniekus uzkrāt un pārstrādei nodot minerālmēslu maisus, dārzniecībā izmantoto plēvi, lopbarības ietinamo plēvi un sietus, kā arī plastmasas kannas.

Izvešana notiks ar Eko Reverss transportu, iepriekš par to vienojoties ar katru individuāli. Tiklīdz saimniekam izveidojas iepriekš minēto atkritumu uzkrājums, jāsazinās ar Eko Reverss speciālistu pa tālruni 28382308 vai 67501011. Kanniņām jābūt rūpīgi izskalotām un plēvēm atbrīvotām no salmu, skābbarības un augsnes atliekām.

Nelielo saimniecību īpašniekus aicinām kooperēties ar kaimiņiem un savest lielāku daudzumu materiālu vienuviet, lai labais nodoms – saudzēt dabu, nododot atkritumus pārstrādei – ir samērojams ar cita dabas resursa – degvielas – patēriņu.

Nododot materiālus pārstrādei, lauksaimnieks ne vien atbrīvojas no atkritumiem, par kuru izvešanu un noglabāšanu atkritumu apsaimniekošanas poligonā citkārt būtu spiests maksāt, bet arī saņem apliecinājumu par videi kaitīgo atkritumu nodošanu otrreizējai pārstrādei, ko nepieciešamības gadījumā varēs uzrādīt kontrolējošajām iestādēm.

Savākto materiālu Eko Reverss nogādā uz pārstrādi rūpnīcā Nordic Plast, kas atrodas Olainē. Tur top plastmasas granulas (sk. attēlā), kuras tālāk izmanto jaunas plēves vai dažādu cietās plastmasas priekšmetu ražošanā.

Vairāk informācijas:
Egita.matulena@ekoreverss.lv
Tālrunis: 28382308 vai 67501011


"Zaļais telefons” pieņem informāciju par kaitējumu vai apdraudējumu videi

Vides aizsardzības klubs (VAK) aicina ikvienu līdzdarboties vides interešu aizstāvībā un pa tālruni 67 226 042 ziņot par jebkādiem novērotiem vides aizsardzības pārkāpumiem, apdraudējumu vai kaitējumu videi un citām ar vidi saistītām problēmām.

Izmantojot iegūto informāciju, VAK veiks situācijas izmeklēšanu, sazinoties ar atbildīgajām valsts vai pašvaldības iestādēm, kā arī izbrauks uz notikuma vietu, lai veiktu detalizētu jautājuma izpēti. Nepieciešamības gadījumā jautājuma tālākā risināšanā iesaistīs masu saziņas līdzekļus, veiks iedzīvotāju iesaistīšanu sabiedriskajā apspriešanā, palīdzēs iesniegt priekšlikumus likumdošanas izmaiņām, organizēs tikšanos ar valdības amatpersonām vai pat ierosinās tiesas procesu.

Notikumu kalendārs

Decembris, 2016
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Klikšķini uz datuma

Aktuālie notikumi nedēļai

Laika ziņas