Otrdiena, 3. marts
Šodien sveicam: Tālis, Tālavs, Marts

Aktualitātes

28.01.2015.
 
Būvniecības process Rīgas ielā Talsos – pretrunu pilns

Pagājušā gada septembrī Talsu novada pašvaldība saņēma iesniegumu no SIA „Jāņa centrs” valdes locekļa Argoda Lūsiņa. Viņš Talsu novada domes deputātus lūdza jaunajā Talsu novada teritorijas plānojumā zemesgabalu Rīgas ielā 8 Talsos noteikt par publiskās apbūves teritoriju. Uzņēmējs saskaņā ar pašreizējo teritoriālo plānojumu nav veicis labiekārtošanas projektā un detālplānojumā paredzēto, tādējādi automašīnu stāvlaukums izbūvēts noteiktajā zaļajā zonā un nav ekspluatējams. 2014. gada 16. oktobrī Talsu novada domes deputāti nolēma mainīt funkcionālo zonējumu Rīgas ielā 8 un jaunajā Talsu novada teritorijas plānojuma pilnveidotajā redakcijā noteikt to par publiskās apbūves teritoriju.
 
 

Pirts skolas pirtnieki Austrijā!

Pēdējos gados pasaulē un arī Latvijā cilvēki pievērš lielāku uzmanību veselīgam dzīvesveidam, meklē veidus kā būt saskaņā ar dabu un atrast iekšējo līdzsvaru. Viens no veidiem, iespējams pats dabiskākais un latviskākais, kā atkal kļūt veselam- gan atveseļoties, gan iegūt iekšēju veseluma un miera izjūtu, ir pirts.

Pirts Latvijas teritorijā vēsturiski ir kalpojusi par vietu, kur attīrīties no liekā, sakārtoties un gūt enerģiju, kas nepieciešama, lai atgūtu darba sparu un labsajūtu. Tas ir zināms no tautasdziesmām un pārstāstīts no paaudzes paaudzē. Mūsu pirtiņa ir īpaša, jo izmanto dabas veltes- augu slotiņas, zāļu tējas, uguni un ūdeni, kas apvienojumā ar augsto temperatūru, attīra ķermeni no sārņiem un prātu no spriedzes. Savukārt tīrs, sakārtots ķermenis ir arī sakārtots prāts un gars.

Šobrīd gandrīz katra māja var lepoties ar lielāku vai mazāku pirtiņu, tomēr telpa vēl nav viss process. Mēs paši gan zinām, ko vēlamies, bet ne vienmēr tas ir tas, kas mums vajadzīgs, un te palīgā nāk pirtnieks.

Pirtnieka darbs ir atbildīgs un interesants- piemeklēt īstās slotiņas, sagatavot pirts telpu, veikt pēršanas procesu, kontrasta procedūras un pats svarīgākais, darīt to visu individuāli, tieši tam cilvēkam, kas nācis uz pirtiņu pēc veselības. Profesionāla, prasmīga meistara rokās slotiņas dejo un uz lāvas gulošais piedzīvo attīrīšanās un baudas mirkļus.

Pirtnieki arī pilnveido savu meistarību, lūkojoties pēc jaunas pieredzes, piedaloties arī pasaules līmeņa pasākumos.

Latvijas pirtnieki šogad piedalījās Latvijas/ Lietuvas atlases čempionātā „SAUNA WORLD CUP 2014”, kas septembrī notika Lietuvas kūrortpilsētā Druskininkai. Dalībnieku 10 minūšu garos priekšnesumus vērtēja trīs kategorijās- stāsts, gara vadīšanas prasme un prasme izklaidēt un relaksēt.

Pirmo vietu un iespēju piedalīties Pasaules čempionātā Austrijā, ieguva Pirts skolas absolvente, pirtniece Anita Reščenko, kas apbūra publiku ar profesionālu pieeju augu izmantošanā saunā.

Savukārt duetu kategorijā kurzemnieku pāris Dace Porniece un Guntis Fridrihsons izdejoja Saulgriežu rituālu „Vasaras Saulgriežu maģija”, ko tika iestudējusi Jelgavas deju studijas „Benefice” vadītāja Annika Andersone. Arī viņi ieguva iespēju pārstāvēt Latviju Pasaules čempionātā.

Varam lepoties ar mūsu pirtnieku sniegumu, kas bija īpašs, dziļi emocionāls un labas sajūtas raisošs, kur tika parādītas labākās Latvijas pirts tradīcijas- dabas velšu izmantošana un dabas ciklu rituālā nozīme. Latviešu pirtnieki pārsteidza publiku ar bagātīgu svaigo augu izmantošanu pirts gara vadīšanā, jo tipiski šajā procesā saunā izmanto dvieļus vai vēdekļus.

  Šī bija lieliska iespēja Eiropā un pasaulē parādīt mūsu tradīcijas un kultūras mantojumu- latvisko pirtiņu un pirtnieka profesiju, kas ir mūsu nacionālās identitātes daļa. Latviešu pirts burvību izbaudīja gan Pasaules čempionāta dalībnieki, gan apmeklētāji līdzi paņemtā „Burbuļpirtiņā”, kurā trīs dienas strādāja profesionāli pirtnieki no Latvijas.   

Pirtnieka profesiju ir iespējams apgūt akreditētā izglītības iestādē- Pirts skolā, kur paralēli teorētiskajām lekcijām, audzēkņi apgūst praktiskās iemaņas darbam pirtī- pēršanas procedūras, skaistumkopšana pirtī un darbu ar ķermeni. Pirts skolā mācās cilvēki, kas par savu dzīvesveidu izvēlējušies veselību un palīdz to gūt tiem, kas nāk pie viņiem pērties. Šobrīd Pirts skola uzņem audzēkņus visās filiālēs- Valdemārpilī, Rīgā, Balvos, Aglonā, Cēsīs, Jelgavā un Burtnieku novadā, tagad arī Liepājā. Informāciju par Pirts skolas programmām un rīkotajiem pasākumiem pieejama mūsu majas lapā www.pirtsskola.lv kā arī mūsu Facebook lapā. Pie mums var iegādāties arī dāvanu kartes pirts pakalpojuma baudīšanai dažadās Latvijas vietās.

Kontakti: mara@pirtsskola.lv; info@pirtsskola.lv vai pa tel. 26335578, 25447393, Talsos 22066619.

 

Pirts skolas vārdā

sagatavoja Elīna Cauna
 
 


                           

 

                 

  Ģimeņu un bērnu attīstības centrs “Brīnumiņš” projekta „Sadzirdēt, mainīt un attīstīt!” ietvaros organizē  semināru Talsu novada ģimenēm:

"Attiecības ģimenē. Jauno ģimeņu līdzdalība un iesaistīšana aktuālu jautājumu un problēmu risināšanā". 

 

29.septembrī plkst. 18:00

Talsu ev.lut.draudzes telpās.

 

Semināru vadīs psiholoģe, psihoterapeite, mg.arts., mg.psych. DIĀNA ZANDE

 

Semināra laikā notiks tikšanās ar Talsu PII "Sprīdītis" vadītāju Ilzi Solovjovu

 

un tikšanās ar lektori Ingūnu Ābolu.

 

Semināra laikā tiks nodrošināta bērnu pieskatīšana – vecumā no 3 gadiem, kā arī pacienāsim ar kafiju un cienastiņu. Seminārs ir bez maksas.

Sīkāka informācija par semināra norisi zvanot pa tel.27883241

   

 Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina, Norvēģija, Latvijas valsts un Talsu novada pašvaldība.

| www.sif.lv | www.eeagrants.lv | www.eeagrants.org |


Slimību profilakses un kontroles centrs un SIA „DCH KOMANDA” piedāvā
Izglītojošas apmācības  pašvaldību fizisko aktivitāšu neformālo grupu vadītājiem
2014.gada 21.-23.jūlijs, Valmieras rehabilitācijas centrs

PASĀKUMU MĒRĶIS

Izglītot grupu vadītājus ar inovatīvām fizisko aktivitāšu metodēm. Kā viena no svarīgākajām apmācību tēmām būs funkcionālais treniņš, par kuru iegūtās zināšanas sagatavo grupu vadītājus pilnvērtīgam darbam tālākai grupu vadīšanai ikdienā un vietējās sabiedrības iesaistīšanai fiziskajās aktivitātēs.

Apmācības paredzētas iedzīvotājiem, kas aktīvi iesaistās pašvaldības sabiedriskajā dzīvē un jau šobrīd pēc paša iniciatīvas savā brīvajā laikā organizē vietējo sabiedrību aktīvai brīvā laika pavadīšanai (piemēram, pašiniciatīvas nūjotāju grupa, vingrošanas grupa, skriešanas grupa u.tml.), neprasot par to no grupu dalībniekiem samaksu, kā arī ir ieinteresēti turpināt šādas aktivitātes un kam ir pašvaldības atbalsts. Apmācības nav paredzētas sertificētiem sporta speciālistiem.

NORISE

Pasākums norisināsies divos posmos:

Pasākuma 1.posms - pamata apmācību cikls 21. – 23.jūlijā, 3 dienu apmācību kurss, ļaujot grupu vadītājiem izbaudīt iespēju apgūtās zināšanas izmēģināt praksē (apmācībās iekļautas zināšānas par fiziskajām aktivitātēm gan iekštelpās, gan ārpus telpām – mežā, pļavā, pie ūdens.)

Lekciju un nodarbību tēmas:

·         fizisko aktivitāšu nozīme veselības un labas pašsajūtas saglabāšanā, sirds un asinsvadu slimību riska faktoru mazināšanā,

·         grupu komplektēšana un sagatavošanas darbu plāna veidošana, vienkārši testēšanas veidi pirms vingrošanas nodarbību uzsākšanas veselības stāvokļa novērtēšanai,

·         dažādi veselību uzlabojoši fizisko aktivitāšu veidi dažādām iedzīvotāju vecuma grupām,

·         metodoloģija fizisko aktivitāšu grupu vadīšanai un dažādu motivācijas tehniku pielietošana jau aktīviem un neaktīviem iedzīvotājiem.

·         dažādu treniņu metodes un vingrinājumu pareiza izpildes tehnika, dažādiem fiziskās sagatavotības līmeņiem un veselības stāvokļiem.

·         funkcionālais treniņš un tā pielietojamība grupu vadīšanas procesā,

·         treniņprogrammu veidošana un pielāgošana vietai, laikam un grupas mērķim, kā arī veselības stāvoklim un fiziskajai sagatavotībai,

·         treniņa vadīšanas prasmju apgūšana,

·         sabalansēts uzturs,

·         u.c.

Pasākuma 2.posms – vienas dienas nodarbība 2014. gada rudenī (orientējoši – oktobris).

Dalībnieku pieredzes, panākumu, veiksmes un traucējošo faktoru pārrunāšana aktivitāšu vadīšanā laika posmā no pamata apmācībām līdz atkārtotajai nodarbībai. Dalībnieku motivācija aktivitāšu turpināšanai. Iepriekš 1. posmā apgūto zināšanu pārbaude ieskaites veidā.

Projektu noslēdz konkurss starp visiem grupu vadītājiem, kura galvenā balva – profesionāls, starptautiski atzīts fitnesa treneru apmācības kurss par funkcionālo treniņu – iespēja padziļināt zināšanas un pielietot tās ikdienā grupu vadīšanā. Ar konkursa noteikumiem vadītājus iepazīstina pasākuma otrajā posmā, uzdodot oriģinālā veidā video formā atspoguļot savu grupu darbu un izaugsmi. 

IZDEVUMU SEGŠANA
Dalībniekiem tiek segti visi ar pasākuma norisi saistītie izdevumi (t.sk. ceļa, uzturēšanās, ēdināšanas, apmācību, izdales materiālu u.c.).

DALĪBNIEKU ATLASE
Pretendenti iesniedz motivācijas vēstuli, norādot savu līdzšinējo pieredzi fizisko aktivitāšu grupu vadīšanā, motivāciju piedalīties apmācībās, kā arī apraksta, kā iegūtās zināšanas tiks izmantotas, lai iesaistītu fiziskajās aktivitātēs savas pašvaldības iedzīvotājus. No pretendentiem tiek izvēlēti 30 dalībnieki, kuri atbilst rīkotāja izvirzītajām prasībām. Tiek ņemts vērā arī skaitliski līdzīgs dalībnieku reģionālais sadalījums pa visu Latvijas teritoriju.

PIETEIKŠANĀS      
Motivācijas vēstules lūdzam sūtīt līdz 2014. gada 20. jūnijam uz e-pastu veseligapasvaldiba@spkc.gov.lv.
Papildus informācija: Kaspars Ozoliņš, 27788898

 

 


 

Solis tuvāk mājām

Šī gada februārī LR Labklājības ministrija Valsts programmas bērna un ģimenes stāvokļa uzlabošanai 2014. gadam ietvaros izsludināja projektu konkursu „„Jauniešu mājas” izveidei bērnu aprūpes iestādes bērniem pašvaldībā”.

Projektu konkursam tika iesniegtas septiņas projektu pieteicēju (Daugavpils novada domes, Jelgavas pilsētas domes, Rēzeknes pilsētas domes, Tērvetes novada domes, Rēzeknes novada domes, Balvu novada domes un Talsu novada domes) ieceres.

Talsu novada dome iesniedza projektu „Solis tuvāk mājām” par „Jauniešu mājas” izveidi Strazdes bērnu namā. Projekts no iespējamajiem 35 kvalitātes vērtēšanas kritēriju punktiem ieguva 34,5 punktus, un tiesības īstenot ieceri.

Strazdes bērnu namā pašlaik uzturas 30 audzēkņi. Jaunākajam mazulim vēl nav 2 gadi, lielākajam puisim tikko palika 20 gadi. Lielai daļai bērnu (vairāk kā pusei) ir diagnosticēti garīgās attīstības traucējumi, kas nereti ir nopietns iemesls, kādēļ bērni nenonāk audžu ģimenēs, ģimenēs pie aizbildņiem vai netiek adoptēti. Bērnu nams daļai bērnu kļūst par mājām vairāku gadu garumā, dažs bērnu namā ir nodzīvojis 13, dažs, pat 16 gadus.

Projekta ietvaros tiks izveidota „Jauniešu māju”, lai attīstītu ģimenei pietuvinātu vidi un sagatavotu jauniešus ar viegliem un vidēji smagiem garīgās attīstības traucējumiem patstāvīgai un pilnvērtīgai dzīvei sabiedrībā.

Projekta īstenošanas gaitā tiks izveidota „Jauniešu māja” 15 līdz 18 gadus veciem jauniešiem, tiks renovētas un labiekārtotas četras dzīvojamās istabas, ierīkota mācību virtuve, izstrādāta metodiska programma bērnu integrācijai sabiedrībā un organizēta programmas apguve. Mācību un praktisku aktivitāšu laikā jauniešiem tiks pilnveidotas pašaprūpes, ēst gatavošanas, dzīves un darba prasmes, tiks veicināta bērnu profesionālā ievirze. Piecu gadu laikā „Jauniešu mājas” pakalpojumus saņems 20-25 jaunieši,

Projekta ietvaros mācīsies arī Strazdes bērnu nama personāls, lai pilnveidotu zināšanas bērnu ar garīgās attīstības traucējumiem aprūpē, disciplinēšanā un integrācijā. Gan darbinieki, gan bērni dosies profesionālās pieredzes apmaiņas braucienos.

Projekta kopējās izmaksas EUR 3120, no kurām EUR 6240,00 ir Talsu novada pašvaldības līdzfinansējums.

 

Inga Fabriciusa Strazdes bērnu nama direktore                                               

 


Praktiska nodarbība ģimenēm ar bērniem, kurās vismaz kāds no vecākiem atrodas ārzemēs 

Projekts Biedrība "VIRBI" sadarbībā ar nodibinājumu „Eco partners” 7. maijā plkst. 14.00 Virbu kultūras namā rīko semināru un praktisko nodarbību skolu pedagogiem, sociālajiem darbiniekiem un visiem interesentiem par darbu ar bērniem un ģimenēm, kurās viens vai abi vecāki ilgstoši atrodas ārzemēs.

Projekta mērķis ir izstrādāt inovatīvu sociālo pakalpojumu ģimenēm ar bērniem, kurās vismaz viens no vecākiem atrodas ārzemēs. Inovatīvās pieejas pamatā ir ideja apvienot bērnus un vecākus, kuri dzīvo ārzemēs, kopīgās nodarbībās, izmantojot digitālos saziņas līdzekļus. Projekta ietvaros tiek izstrādāta apmācību programma „Zinu! Protu! Varu! Iemaņas veiksmīgai saskarsmei” un izveidota vietne sociālajā tīklā facebook.com, kurā katra ģimene veido savu dienasgrāmatu. Projekta mērķa grupa ir bērni vecumā no 7 līdz 12 gadiem, jo šajā vecumā ir svarīgi pilnveidot to saskarsmes iemaņas. Izstrādāto programmu šobrīd aprobēt 12 nodarbībās krievu un 12 latviešu valodu grupās Rīgas Kurzemes un Ziemeļu rajonu bērniem, kuru vecāki atrodas ārzemēs. Pēc aprobācijas apmācību programmu un izstrādāto metodiku novērtēs eksperts un tā būs pieejama ikvienam interesentam.

Jaunpagastā ar projektu iepazīstinās un praktisko nodarbību vadīs nodibinājuma „Eco partners” vadītāja Tatjana Melehova.

 

Informāciju sagatavoja un uz papildu jautājumiem atbildēs:
Diāna Dzelzkalēja,
Biedrības " VIRBI"  valdes locekle,
kontakttālrunis 29199130
epasts diana.dzelzkaleja@apollo.lv

 


 

ROMU TAUTĪBAS PIEAUGUŠO LASĪTPRASMES un RAKSTĪTPRASMES APGUVES PROJEKTS

Pirms diviem gadiem, ADRA (adventistu attīstības palīdzības aģentūra) Latvija saņēma ziņu no Valdemārpils sociālā dienesta darbinieces Guntas Vilnes par to, ka Latvijā pastāv reāla analfabētisma problēma! Pēc sarunas ar sociālā dienesta pārstāvi, ADRA Latvija lūdza organizēt tikšanos ar tiem Romu kopienas pārstāvjiem, kuri tam piekrita.

Sarunu gaitā noskaidrojās, ka tā patiesi ir problēma, kuru daudziem kauns atzīt. Bieži nācies ciest, pat nonākt policijā, jo parakstīts dokuments, kura saturs nav skaidrs. Ja nepieciešams iekārtoties oficiālā darbā, darba līgumā ierakstītie pienākumi nav saprotami. Citam tik ļoti nepieciešamās autovadītāja tiesības nav iespējams iegūt, jo nav iespēju izlasīt ceļu satiksmes noteikumus.   Vēl  kādam   pat   elektrības   skaitītāju   rādījumu   jālūdz   aizpildīt   sociālajam darbiniekam. Ir labi, ja vari saņemties un uzticēties, lūgt palīdzību.

Sazinoties ar citām Latvijas nevalstiskajām organizācijām ADRA secināja, ka visi pagātnes projekti vērsti uz bērnu interešu aizsardzību, bet pieaugušajiem un lasītprasmes problēmas risināšanai vēl neviena organizācija nav pievērsusies.

ADRA ir starptautiska kristīga organizācija, kura apvieno vienā kopējā tīklā birojus vairāk kā 120 pasaules valstīs.   Tiekoties ar Eiropas   ADRA   biroju   pārstāvjiem   kopīgā   kongresā noskaidrojās, ka Albānijā ir līdzīga problēma, un tur ADRA uzsākusi lasītprasmes apmācības projektu, izmantojot atjaunoto Freires lasītmācīšanas pieeju, pastiprinot vietējās kopienas iesaistīšanos. Tika iegūti attiecīgi materiāli un metodika angļu valodā, uzrakstīts projekta pieteikums ADRA International birojam, uzrunāti ziedotāji ASV.

Saņemot finansējumu pilotprojektam, ADRA Latvija noslēdza sadarbības līgumu ar profesionāļiem un Romu kopienas projektos pieredzējušo biedrību “Izglītības iniciatīvu centrs”, kura apņēmās iztulkot un pielāgot metodoloģiju Latvijas apstākļiem, apmācīt un konsultēt darba grupu vadītājus, piedalīties pilotprojekta novērtēšanā.  

 

Darba  tikšanās pirms metodoloģijas izstrādes, piedalās IIC  pārstāvji Daiga Zaķe, Kristīne Liepiņa, Valdemārpils Sociālā dienesta pārstāve Gunta Vilne, Sabiles  vidusskolas sociālais pedagogs Inese  Dragūne

 

Šobrīd metodoloģija ir iztulkota, ir atrastas un piesaistītas fasilitatores (darba  grupas vadītājas) pirmajai grupai Sabilē, kurām pasniegta apmācība par metodikas pielietošanu. 

Mums ir prieks darīt zināmu šo pirmo divu drosmīgo meiteņu vārdus – Arta Millere (attēlā no labās puses) un Viktorija Blumbaha. Arta jau vairākus gadus ir iesaistīta dažāda līmeņa projektos ar Romu tautības cilvēkiem gan  ārzemēs,  gan  Latvijā,  bet  Viktorija  ir jauna skolotāja, kura pati uzaugusi Sabilē un labi pārzina vietējo situāciju.  

 

ADRA uzsāktā projekta mērķis ir  nodrošināt  ar  motivāciju  apveltītiem  Romu  tautības pieaugušajiem, kuri neprot lasīt un rakstīt, šo prasmju pamatiemaņu apguvi caur īpaši radītu vidi. Tā būtu vieta, kurā tie nejustos atstumti, nejustos pazemoti vai mazvērtīgāki kā citi sabiedrības locekļi; kurā tie uz uzticības pamata spētu izpaust savas emocijas un ar ikdienas dzīvi saistītos pārdzīvojumus, kurā nostiprinātos apziņa par savu piederību Latvijas sabiedrībai, iepazīstot tās sabiedriskās dzīves norises un tikumiskās normas, nezaudējot Romu kā kopienas un minoritātes kultūru un vērtības,

Nodarbību laikā tās dalībnieki pārrunā kārtējo aktuālo tēmu, piemēram – dalībnieku mājsaimniecību karte, dabas resursu karte, veselības kalendārs, ģimenes ienākumi un izdevumi, u.tml. Uz pārrunu pamata tiek veidotas tēmas kartes, kartēs esošajiem objektiem tiek piešķirti dažādi simboli.   

Savukārt, balstoties uz karti, tiek apgūtas zilbes un dažādi vārdi.    

Pirmā nodarbība notika 14.februārī, „Čigānu vakara” ietvaros, kurus jau ilgstoši un regulāri rīko Latvijas evaņģeliski-luteriskās draudzes mācītājs Mareks Ignats. Tajā seši dalībnieki bija ieinteresēti arī turpināt mācības.

Otrā nodarbība norisinājās pilotprojektam atvēlētajās telpās, sadarbojoties ar biedrību “Stāvu augstāk”. Šoreiz, nodarbībā piedalījās jau deviņi dalībnieki, divi no tiem bija Sabiles vidusskolas audzēkņi, kuri tika izraudzīti un pievienojās grupai pēc sarunas ar skolas direktori un sociālo pedagogu.

Sabilē nodarbības pirmās kārtas ietvaros notiks līdz 2014.gada 15.maijam, biedrības “Stāvu augstāk” telpās Ventspils ielā 4/6, trešdienās  un  piektdienās  no  plkst.  10:00 līdz 12:00.

Nodarbības  dalībnieki priecīgi iesaistās aktivitātēs, biedrības “Stāvu augstāk” telpās Venstpils ielā 4/6, Sabilē

 

Pilotprojekta otrā kārta paredzēta 2014/2015 gada rudenī-ziemā, un pēc tās sekmīgas pabeigšanas, metodoloģiju plānots papildināt ar gūto pieredzi un izveidot adaptētu mācību materiālu, kuru varētu pielietot arī citās Latvijas vietās motivēto Romu kopienas cilvēku iesaistei lasītprasmes un rakstītprasmes apguvē.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Latvijā Romi sastāda 0,4% no visiem Latvijas iedzīvotājiem jeb 8536 cilvēkus. Kā norāda Izglītību iniciatīvu centrs savā 2011.gada pētījumā “Romi Latvijā”, oficiālā statistika neatspoguļo patieso skaitu, un tas dažādās Latvijas vietās ir vidēji par 20 % lielāks. Pēc provizoriskām aplēsēm, lasītprasme un rakstītprasme varētu būt aktuāla problēma līdz pat 2000 pieaugušo Romu tautības cilvēkiem Latvijā.

ADRA Latvija īpaši pateicas Valdemārpils sociālā dienesta pārstāvei Guntai Vilnei, biedrībai “Izglītības iniciatīvu centrs” pārstāvēm Daigai Zaķei, Kristīnei Liepiņai un Sandrai Krauklei, biedrības “Stāvu augstāk” vadītājiem Mārim un Ilzei Grosiem, macītājam Marekam Ignatam, Sabiles vidusskolas direktorei Ilzei Bērziņai un sociālajai pedagoģei Inesei Dragūnei - par atbalstu pilotprojekta uzsākšanā, bet jo īpaši mūsu drosmīgajām un enerģiskajām Artai Millerei un Viktorijai Blumbahai - par izaicinājuma pieņemšanu pirmās darba grupas nodarbību vadīšanā!

Konstantīns Rezņikovs “ADRA Latvija” Direktors www.adra.lv  20.02.2014


Nevalstisko organizāciju rīkotās diskusijas
„Sievietes. Balsstiesības. Latvija Eiropā.” 

organizatoru un dalībnieku rezolūcija

Sievietēm ir bijusi būtiska loma Latvijas kultūrā un vēsturē, jo īpaši kopš Atmodas laikiem. Latvijas sievietes soli solī ar vīriešiem veidojušas Latvijas politisko un kultūras dzīvi, ietekmējušas sabiedrisko domu. Sieviešu devums līdz šim vēl nav pienācīgi novērtēts nedz Latvijas, nedz Eiropas un pasaules kontekstā, par spīti atsevišķām akadēmisko institūciju un nevalstisko organizāciju iniciatīvām.

Sieviešu līdzvērtīga pārstāvniecība politiskajās partijās, partiju vēlēšanu sarakstos un demokrātiski ievēlētajās institūcijās ir ne tikai ANO un ES politiku mērķis, bet nepieciešamība, lai veidotu sociāli atbildīgu un caurspīdīgu lēmumu pieņemšanas procesu. Ilggadīgi pētījumi liecina par sieviešu līdzvērtīgas līdzdalības pozitīvo ietekmi uz sabiedrības ekonomisko un sociālo attīstību.

Sieviešu pārstāvniecībai ir vairāki šķēršļi, to skaitā aizspriedumi par sieviešu lomu politikā, sieviešu bieži vien neatbilstoši zemās vietas vēlēšanu sarakstos un neproporcionālā pārstāvniecība, kā arī nepietiekama atpazīstamība sabiedrībā. Taču dažādās pasaules valstīs pastāv dažādi mehānismi un brīvprātīgas iniciatīvas, lai nodrošinātu līdzvērtīgu un proporcionālu pārstāvniecību.

Tādēļ nevalstisko organizāciju rīkotās diskusijas „Sievietes. Balsstiesības. Latvija Eiropā.” dalībnieki un organizatori

aicina Latvijas augstākās amatpersonas

nopietni pievērsties sieviešu līdztiesības nodrošināšanai Latvijas politiskajā, ekonomiskajā un sabiedriskajā dzīvē. Mēs aicinām:

  • rosināt publisku diskusiju par Starptautiskās sieviešu dienas (8. marta) noteikšanu par oficiālu svinamu brīvdienu Latvijā, nodrošinot sabiedrībai īpašu iespēju veicināt sieviešu solidaritāti gan savā valstī, gan ar Eiropas un citu pasaules valstu sievietēm;
  • nodrošināt abu dzimumu paritāti un izskaust jebkādu dzimumu diskrimināciju politiskajās organizācijās Latvijā, nosakot politisko partiju sarakstos gan pašvaldību, gan Saeimas, gan Eiropas Parlamenta vēlēšanās un partiju lēmējinstitūcijās abu dzimumu pārstāvniecības minimumu 40 % apmērā un maksimumu 60 % apmērā;
  • ar atbilstošiem lēmumiem veicināt sieviešu pārstāvniecību ne mazāk kā 40 % apmērā valsts kapitālsabiedrību valdēs un privāto uzņēmumu vadībā, paaugstināt sieviešu lēmējtiesības tādās valsts struktūrās, kuru darbība vērsta uz dažāda veida finansējuma sadali, nodrošinot nabadzības un sociālās nevienlīdzības izskaušanu;
  • meklēt un ieviest risinājumus, lai būtiski un nekavējoties samazinātu sieviešu skaitu, kuras pakļautas nabadzībai un nabadzības riskiem;
  • Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē laikā pievērst īpašu uzmanību sieviešu politiskās līdztiesības jautājumiem Eiropas Savienībā.

Atzīmējot balsstiesību piešķiršanu vispārējās un vienlīdzīgās vēlēšanās sievietēm Eiropā, kas pirmo reizi notika 1905. gadā Latvijas teritorijā, diskusijas dalībnieki un organizatori atbalsta starptautiskas konferences rīkošanu Rīgā, 2015. gada martā par sieviešu lomu politikā.

Diskusijas organizatoru vārdā: Laila Balga,  Māris Graudiņš, Ansis Dobelis


 

Apkaimes ideju darbnīcas Talsu novada pilsētās un pagastos

Datums

Laiks

Pagasts/Pilsēta

Vieta

14.marts

16.00

Lube

Lubes tautas nams

14.marts

16.00

Laidze

Laidzes BLPC

14.marts

18.00

Lauciene

Pļavmuižas saieta nams

14.marts

18.00

Ķūļciems

Ķūļciema BLPC

15.marts

10.00

Īve

Tiņģeres pils

15.marts

11.00

Virbi

Virbu kultūras nams

19.marts

17.00

Valdemārpils

Valdemārpils izstāžu zāle

20.marts

15.00

Vandzene

Vandzenes tautas nams

20.marts

18.00

Stende

Stendes tautas nams

20.marts

18.00

Lībagi

Lībagu BLPC

22.marts

10.00

Balgale

Balgales tautas nams

22.marts

11.00

Strazde

BLPC „Strazdes muiža”

27.marts

15.00

Sabile

Sabiles kultūras nams

27.marts

17.00

Talsi

Talsu Valsts ģimnāzija

29.marts

10.00

Valdgale

Valdgales tautas nams

29.marts

12.00

Ģibuļi

Pastendes kultūras nams


 

Sirds slimības ir galvenais sieviešu nāves iemesls Latvijā un arī pasaulē.
2004.gadā ASV tika radīta kustību Go Red for Women. Kustība dažādos veidos veicina  sieviešu sirds veselību - veido bukletus, plakātus, gatavo rakstus avīzēm. Bez tam tiek rīkotas slavenāko modes dizaineru sarkanās modes skates un izsoles, kurās pārdod slavenību tērpus un aksesuārus sarkanā krāsā, tādā veidā vācot līdzekļus sieviešu ārstēšanai un sirds veselības popularizēšanai.

 

Kustība Go Red nozīmē atbalstīt sievietes cīņā ar sirds slimībām. Katru gadu pirmajā februāra piektdienā (šogad 7.februāris) sievietes tiek aicinātas nēsāt sarkanas krāsas apģērbu, lai pievērstu uzmanību sirds un asinsvadu slimībām un akcentētu sirds veselības nozīmi. Aicinām arī Jūs pievienoties un, tērpjoties sarkanā (tā var būt kleita, blūzīte vai lakatiņš, vai aksesuārs), pievērst savu, savas ģimenes locekļu, draugu un kolēģu uzmanību sirds veselībai!

 

Ikdienā sirds veselības veicināšanai katrs var ievērot dažus vienkāršus nosacījumus: 

·         Zini savus sirds veselības rādītājus

Sirds veselību Tu vari ietekmēt ar uzturu, fiziskajām aktivitātēm, saglabājot veselīgu ķermeņa svaru, sekojot līdzi glikozes un holesterīna līmenim asinīs, sekojot līdzi savam asinsspiedienam un atsakoties no smēķēšanas. Šiem rādītājiem ir viena kopēja un unikāla pazīme – katrs cilvēks var tos mainīt un tas nemaksā dārgi.  

·         Dzīvo veselīgi

Lai pasargātu sevi no sirds slimībām, ievērojot veselīga uztura pamatprincipus, dažādo savu ēdienkarti un izmēģini jaunas ēdienu receptes.  

·         Atpazīsti sirds slimību simptomus

Iemācies, kā atpazīt miokarda infarkta un insulta simptomus, uzzini vairāk par tiem.

·         Sāc staigāt

Izvēlies pārvietoties ar kājām, dodoties uz darbu vai skolu un atpakaļ.

 

 


 

Piedalies LTV spēlē "Gudrs, vēl gudrāks"

LTV spēle „ Gudrs, vēl gudrāks”. Būt gudram ir stilīgi!  

04-12-2013


LTV jauno, 2014.gadu nolēmusi uzsākt vēl gudrāk. Projektā „Gudrs, vēl gudrāks” aicinot iesaistīties ikvienu Latvijas Republikas 6. – 11.klašu vispārizglītojošo skolu skolēnu. Starts tiks dots 10.janvārī,19.30 LTV1, kad par visgudrākā titulu, spēli uzsāks 6.klašu skolēni. Februārī tie būs jaunieši no 7.klasēm un tā līdz jūnija vidum, kad uzzināsim labāko 11.klases skolnieku Latvijā. Kopumā 24 piektdienas vakarus redzēsim, cik talantīgi, atjautīgi un erudīti ir jaunie cilvēki, kas pēc gadiem desmit, divdesmit noteiks lietas un kārtību mūsu Latvijā.

Katrā spēlē „ Gudrs, vēl gudrāks” piedalās 12 dalībnieki. Vienā klašu grupā 36 dalībnieki. Katrā klašu grupā notiek 3 atlases spēles un 1 fināls.

Katra spēle sastāv no 4 kārtām. Skolēnu spēlē pavada viens viņa skolas pedagogs un atbalsta grupa - desmit skolasbiedri.

Kompetenti eksperti sagatavo atbilstošus jautājumus konkrētai vecuma grupai.

Jautājumi ietver mācību vielu un sabiedriski aktuālus jautājumus mūzikā, mākslā, vēsturē, politikā un citās jomās. Savus jautājumus spēles dalībniekiem gan atraktīvā video formātā, gan tiešraidē studijā, sagatavo arī sabiedrībā zināmi cilvēki – kultūras jomas pārstāvji, zinātnieki, sportisti, politiķi, mūziķi u.c.

LTV spēles pārraides laikā ikviens var piedalīties aplikācijas spēlē „Gudrs, vēl gudrāks” un pārbaudīt savas erudīcijas spējas.

Lietuvas sabiedriskajā televīzijā (LRT) projekts „Lietuvos tūkstantmečio vaikai” (Lietuvas tūkstošgades bērni) tika uzsākts 2008.gadā ar mērķi atrast gudrāko, spējīgāko bērnu visās vecuma grupās, veicināt izglītību, attīstīt jauniešos izpratni, ka zināšanas ir svarīgas nākotnes mērķu īstenošanā. Patlaban milzīgā popularitāte, augstie reitingi apliecina, ka tauta ir lepna par strādīgiem un talantīgiem bērniem. Valsts prezidente Daļa Grībauskaite uzņēmusies patroneses lomu un katras projekta sezonas noslēgumā, savā pilī godina labākos skolēnus. Savukārt Lietuvas ministrijas, departamenti, aģentūras un uzņēmēji, kļuvuši par projekta sadarbības partneriem un sponsoriem. Šis projekts ir kļuvis par Lietuvas par nacionālo lepnumu.

2011. gadā šāds projekts ar labiem panākumiem startēja Baltkrievijā, pirmajā sezonā iegūstot valsts labākā jauniešu šova godu. 

LTV spēles patrons ir valsts prezidents Andris Bērziņš:

"Esmu vairākkārt pārliecinājies, ka Latvijā ir ļoti daudz zinošu un gudru jauniešu, kuri var konkurēt un uzvarēt pat pasaules līmeņa zināšanu konkursos.

  Tādēļ Latvijas televīzijas jaunais projekts "Gudrs, vēl gudrāks" būs ļoti vērtīga iespēja visai valstij parādīt gudrākos un talantīgākos skolu jauniešus,

kam priekšā vēl daudz uzvaru, iespēju un sasniegumu. Lai veicas!" 

2014. gadā dota iespēja Latvijai. Gudrs, vēl gudrāks. Vai arī Latvijā šis projekts kļūs par nacionālo lepnumu?


Par veselīgu uzturu un enerģijas dzērienu negatīvo ietekmi izglītoti 928 skolēni

11-12-2013

Sekmīgi noslēdzies biedrības „Papardes zieds” īstenotais un Slimību profilakses un kontroles centra finansētais projekts, kura mērķis, bija izglītot vispārizglītojošo skolu 7.-9. klašu audzēkņus par veselīga uztura pamatprincipiem un enerģijas dzērienu negatīvo ietekmi uz veselību Latvijas reģionos. Apmeklējot 15 skolas visā Latvijā, tika izglītoti 928 skolēni.

Izglītojošo pasākumu mērķis bija sniegt jauniešiem zināšanas par veselīga uztura pamatprincipiem, izmantojot neformālās izglītības metodes. Īpaša uzmanība tika pievērsta enerģijas dzērienu lietošanas negatīvajai ietekmei uz cilvēka organismu, kā arī tika sniegti praktiski ieteikumi, kā pieņemt pareizo lēmumu produktu izvēlē un veselīgas ēdienkartes veidošanā.

Projekta ietvaros speciālisti viesojās arī trīs Kurzemes skolās − Talsu Valsts ģimnāzijā, Talsu novada Vakara un neklātienes vidusskolā, Laucienes pamatskolā. 

Nodarbības ilga 90 minūtes, to laikā skolēniem tika atsvaidzinātas zināšanas par uztura piramīdu un veselīga uztura pamatprincipiem, kā arī tika uzdots analizēt pārtikas preču sastāvu, izmantojot īstus produktus un to iepakojumus. Visnotaļ iespaidīga un lietderīga skolēniem šķita īsfilma par enerģijas dzērieniem un diskusija pēc tās, kā arī eksperimenti ar produktiem un dzērieniem, kuros tika vizuāli demonstrēts cukuru un tauku saturs dažādos populāros našķos, dzērienos − ar cukurgraudu un margarīna svēršanas palīdzību. Īpaši skolēniem patika viktorīna nodarbības beigās, kuras laikā varēja pārliecināties par jauniegūtajām zināšanām un iegūt veselīgas balviņas.

Nodarbību vadītāji uzskata, ka šāda veida izglītojošie pasākumi ir nepieciešami ikvienam cilvēkam, jo mēs bieži vien ikdienas steigā neaizdomājamies par to, kas tad īsti ir veselīgs uzturs un kas mūsu organismam ir nepieciešams. Nodarbības it īpaši nepieciešamas skolēniem, jo viņi lielāko dienas daļu paši veido savu uzturu un tas, kas tiek „ielikts vēderā”, atspoguļojas viņu veselībā, kā arī viņi vairāk ieklausās cilvēkos „no malas” un ir atklātāki pret tiem.

Plašāka informācija:

Alina Rence,

biedrības Papardes zieds sabiedrisko attiecību konsultante

Tālrunis: 26429408

E-pasts: alina.rence@prstudio.lv 


Aicina skolēnus iestudēt roku mazgāšanas deju

04-10-2013

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca kopā ar atbalstītājiem uzsākusi gatavošanos „Vispasaules roku mazgāšanas dienai”, kas ik gadu tiek atzīmēta 15.oktobrī. Lai kopīgi aktualizētu roku mazgāšanas svarīgumu katra bērna un pieaugušā cilvēka ikdienā, aicinām Latvijas izglītības iestāžu bērnus un jauniešus sarīkot aizraujošu sacensību – izmantojot īpašo roku mazgāšanas dziesmu, ko iedziedājuši Bērnu slimnīcas mediķi, pašiem iestudēt savu roku mazgāšanas deju, kurā attēlotas galvenās roku mazgāšanas kustības. Nofilmēto materiālo augšuplādēt interneta vietnē www.youtube.com un video saiti nosūtīt uz e-pasta adresi info@bkus.lv līdz 15.novembrim.

 

Klase, kura būs iestudējusi atraktīvāko deju, balvā no projekta partneriem – „Luksja” un „Carex”, saņems jaukas pārsteiguma dāvanas un ekskursiju pa Bērnu slimnīcu. 

Tāpat, sadarbībā ar Rīgas domes Labklājības departamenta sabiedrības veselības speciālistiem, sākot ar 15.oktobrī tiks organizētas interaktīvi izzinošas nodarbības, kuru laikā skolēniem Rīgas vispārizglītojošās skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs kopā ar speciālistiem būs iespēja risināt dažādus atjautīgus uzdevumus un spēles par roku un ķermeņa higiēnu, kā arī iemācīties pēc kādām ikdienas situācijām un kā pareizi mazgāt rokas. 

Pateicoties „Luksja” un „Carex” ražotāja atbalstam, Bērnu slimnīcas mediķi profesionālā skaņu ierakstu studijā iedziedājuši īpaši šim projektam komponētu dziesmu. Šobrīd mediķu kolektīvs intensīvi gatavo dziesmas video versiju, kurā būs attēlotas visas pareizās roku mazgāšanas kustības, kā arī deju soļi, kurus laipni palīdz apgūt Valda Škutāna deju skola.

 

Atgādinām, ka roku higiēnas ievērošana ir ļoti svarīgs profilaktisks pasākums. Ievērojot to, var izvairīties no nevēlamām sekām - infekcijas slimībām, zarnu infekcijām u.c. inficēšanās iespējamības, kā arī saglabāt tīrāku un patīkamāku apkārtējo vidi – t.sk. mācību priekšmetus un iemīļoto apģērbu. Infekcijas slimību izraisošos vīrusus un baktērijas bez mazgāšanas līdzekļiem (izmantojot vienīgi ūdeni) var nomazgāt tikai daļēji, jo mazgāšanas līdzekļi satur virsmas aktīvās vielas, ar kuru palīdzību no rokām tiek nomazgāti netīrumi, kas satur daudz mikrobu un vīrusu, it īpaši zem nagiem, pirkstu starpās un zem juvelierizstrādājumiem. 

Ar pareizām roku mazgāšanas kustībām, kuras jāietver dejā, variet iepazīties šeit (http://www.draugiem.lv/bkus/#/bkus/gallery/?pid=329539069).

Dziesmas audio versija pieejama šeit http://failiem.lv/u/moqwdas.

 

Papildus informācijai:

VSIA Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas

Sabiedrisko attiecību dienesta vadītāja

Romēna Namniece

Tālr.29440276; 67064483

E-pasts: romena.namniece@bkus.lv

 

 


03.10.2013. 

Palīdzi noskaidrot mūsu sabiedrisko aktivitāti un laimē žurnāla IR abonementu!

Kurzemes NVO atbalsta centrs uzsāk aptauju Kurzemes iedzīvotājiem „Tava sabiedriskā aktivitāte”, lai noskaidrotu vai un kāpēc cilvēki iesaistās/neiesaistās dažādās aktivitātēs ārpus sava pamatdarba vai mācībām.

Aptauja ilgs līdz 28. oktobrim un tās beigās 3 dalībnieki varēs laimēt žurnāla IR abonementu uz 3 mēnešiem. Anketu var aizpildīt anonīmi vai norādot savu vārdu un kontaktinformāciju.

Saite uz aptauju: http://ej.uz/aktivitate

Aptaujas dati tiks apkopoti, filtrēti Kurzemes novadu griezumos un pēc tam arī publiskoti.

 

Aptauja tiek veikta programmas „NVO fonds” projekta „Kurzemes NVO atbalsts 2013-2015” ietvaros, kuru finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Programmu „NVO fonds” finansē EEZ finanšu instruments un Latvijas valsts. Projektu līdzfinansē Talsu novada pašvaldība.

 

 

Informāciju sagatavoja
Inese Siliņa
Kurzemes NVO atbalsta centrs
inese@kurzemesnvo.lv

 


ESF sociālās rehabilitācijas projektos iesaistīti 4,5 tūkstoši jauniešu 

30.09.2013.

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) – sadarbības iestādes administrētajos Eiropas Sociālā fonda (ESF) 72 sociālās rehabilitācijas projektos kopš 2011.gada kopumā ir iesaistīti gandrīz 4 500 bērni un jaunieši, tai skaitā ar īpašām vajadzībām.  

NVA direktora vietniece ES fondu jautājumos Inese Šteina: „Katra bērna vai jaunieša dalība projektā ir reāls panākums viņu izglītošanā un rehabilitācijā, tas ir ieguldījums cilvēkos, jo ar sociālās iekļaušanas un rehabilitācijas programmām ikviens var saņemt nepieciešamo palīdzību vai apgūt jaunas prasmes un iemaņas.  Mēs esam gandarīti par administrēto projektu, kuros iesaistīti jaunieši, sekmīgu īstenošanu un sasniegtajiem rezultātiem. Jauniešu nodarbinātības jautājums pašreiz ir viens no aktuālākajiem gan mūsu valstī, gan Eiropas Savienībā.”  

NVA ir reģistrēti 8752 jaunieši bezdarbnieki, kas ir 9,6% no kopējā bezdarbnieku skaita. Jauniešu bezdarba mazināšanai NVA piedāvā dažādas programmas, kuru īstenošanai tiek izmantots ESF atbalsts. Jaunieši var praktizēties pie darba devēja, piedalīties profesionālo iemaņu apguvē dažādās darbnīcās, kā arī iesaistīties brīvprātīgajā darbā. 

Latvijas reģionos ESF projektu ietvaros ir izveidoti bērnu un jauniešu dienas un aprūpes centri, kuros bērni un jaunieši ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem var saņemt aprūpes pakalpojumus, pavadīt brīvo laiku un attīstīt sociālās prasmes, piedalīties izglītojošās grupās. Bērni un jaunieši ar funkcionāliem traucējumiem, kā arī viņu vecāki tiek iesaistīti sociālās rehabilitācijas programmās, kuru ietvaros tiem ir iespēja saņemt sociālā darbinieka, fizioterapeita, psihologa un citu speciālistu pakalpojumus, kā arī saņemt dažāda veida terapiju, piemēram, mākslas, mūzikas, gaismas, smilšu utt. 

Pateicoties ESF finansējumam un sociālo darbinieku nesavtīgam darbam projektos, ir gūti teicami rezultāti: bērni un jaunieši atsāk mācības skolā, saņem kvalificētu speciālistu palīdzību, ir iespējams pavadīt ārpusskolas brīvo laiku bērnu un jauniešu dienas centros, uzlabojas veselība un tiek iegūti jauni draugi. Sociālie darbinieki izrāda prieku sakot, ka bērni un jaunieši ļoti labprāt piedalās projektu aktivitātēs, kavējas vakaros iet mājās un no rītiem jau gaida pie sociālā dienesta durvīm, lai turpinātu nodarbības. Ieguldītais darbs sniedz gandarījumu - sociālo darbinieku sadarbība ar bērniem un jauniešiem rada prieku darboties.  

Novērtējot projektu īstenošanu un tajos paveikto, NVA - sadarbības iestāde atzīst: tikai kopā mēs varam vairāk.


Informatīvais bezmaksas seminārs „ES programmas „Eiropa pilsoņiem” piedāvātās projektu finansējuma iespējas”

 

Kultūras ministrijas ES Kultūras kontaktpunkts aicina pašvaldību un pilsoniskās sabiedrības organizāciju pārstāvjus piedalīties praktiski informatīvā seminārā „ES programmas „Eiropa pilsoņiem” piedāvātās projektu finansējuma iespējas”.

ES programma „Eiropa pilsoņiem” (2007-2013) ir izveidota, lai realizētu aktivitātes, kuru mērķis ir atbalstīt plašu pasākumu klāstu un organizācijas, kas veicina „aktīvu Eiropas pilsonisko apziņu”, t.i., iedzīvotāju un pilsoniskās sabiedrības organizāciju iesaisti Eiropas integrācijas procesā. Tuvākais projektu iesniegšanas termiņš: 2013.gada 1.februāris.

Nākamais, 2013.gads ir ES programmas „Eiropa Pilsoņiem” (turpmāk – Programma) pēdējais šajā darbības periodā. Tāpēc nepieciešams informēt gan pašvaldību, gan pilsoniskās sabiedrības organizāciju pārstāvjus par iespējām vēl apgūt atlikušo finansējumu šīs Programmas ietvaros, kā arī sagatavoties nākamajam, jaunajam Programmas darbības periodam.

Bezmaksas seminārs notiks 2012.gada 26.novembrī no plkst. 11:30 – 16:00, ES Mājas 2.stāva konferenču zālē (Aspazijas bulvārī 28, Rīgā).

Seminārā tiks sniegta praktiska informācija par Programmu, tās atbalsta iespējām pašvaldībām un pilsoniskās sabiedrības organizāciju projektiem, pieteikuma veidlapas aizpildīšanu, divu veiksmīgu projektu iesniedzēju pieredze pieteikumu sagatavošanā un īstenošanā, kā arī noderīga informācija par Programmas nākamo darbības periodu no 2014.gada, ko sniegs Eiropas Komisijas pārstāvis.

Semināra pirmajā daļā lielāks uzsvars tiks vērsts uz Programmas atbalsta darbībām pašvaldībām, savukārt otrajā daļā tiks stāstīts par atbalsta iespējām pilsoniskās sabiedrības organizācijām. Tomēr dalībnieki aicināti piedalīties abās semināra daļās, jo visas Programmas atbalsta darbības ir vienlīdz aktuālas gan pašvaldībām, gan pilsoniskās sabiedrības organizācijām.


Semināra programma:

http://www.kkplatvija.lv/images/upload/image/26112012_programma.pdf

Lai piedalītos šajā vērtīgajā seminārā, līdz 22.novembra plkst. 17:00 sūtiet pieteikumu aizpildot anketu:

https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fromEmail=true&formkey=dHVmeWVBVVRKQ1RkWUFpekhlTFRqMHc6MQ

vai sazinieties ar Andreju Lukinu; e-pasts andrejs.lukins@km.gov.lv vai pa tālruni 67330289. Seminārā vietu skaits ierobežots (50 vietas), izdales materiāli tiks izdalīti tikai tiem, kas piereģistrēsies, aizpildot anketu!

 
Dažādu aktualitāšu izlase aktīvajiem
Kurzemes iedzīvotājiem un NVO!


Piesakies programmas "NVO FONDS" atklāšanas pasākumam!
 
  Oktobra sākumā apstiprināti noteikumi EEZ finanšu instrumenta programmai "NVO fonds" un 14. novembrī notiks programmas atklāšanas pasākums!
 
Finanšu programma ietver divas apakšprogrammas („Nevalstisko organizāciju darbības atbalsta programma” un „Nevalstisko organizāciju projektu programma”), kurās tiks rīkoti atklātie projektu konkursi jau šajā gadā!

 


Aicina piedalīties EnergoKomandu sacensībās un saņemt noderīgas balvas

08-10-2012

No šī gada 1.decembra līdz 2013.gada 31.martam tiek rīkotas EnergoKomandu sacensības Tukuma, Kandavas, Talsu, kā arī Bauskas, Dobeles un Jelgavas novada iedzīvotājiem. Tās ir sacensības, kuru laikā iedzīvotāji, apvienojušies komandās no 5-12 mājsaimniecībām četru mēnešu garumā, sacenšas par lielāko enerģijas patēriņa samazinājumu. Lūk, ieguvumi no dalības sacensībās:

·         mazākas izmaksas par enerģiju, mainot savus ikdienas paradumus;

  • izdevība iegūt dažādas veicināšanas balvas (ēkai bezmaksas energoaudits vai termogrāfija, energoefektīvs apgaismojums, u.c.), kas palīdzēs arī turpmāk taupīt enerģiju mājoklī;
  • iespēja iegūt kādu no naudas prēmijām (600 Ls, 400 Ls, 200 Ls);
  • iespēja doties atmaksātā braucienā uz sacensību noslēguma pasākumu Briselē, Beļģijā.   

Lai EnergoKomandu reģistrācija un sacensības noritētu veiksmīgi, katrai komandai no sava vidus ir jāizvirza viens EnergoPārvaldnieks, kurš piedalīsies vienas dienas kursos par energoefektivitāti mājokļos, atbalstīs un motivēs komandas biedrus taupīt enerģiju, par ieguldīto darbu saņemot 40 Ls prēmiju. Nenokavējiet, piesakieties laicīgi, jo reģistrēties EnergoKomandu sacensībām var līdz šī gada 1.novembrim! Noteikumi dalībai sacensībās un plašāka informācija par plānotajām aktivitātēm ir pieejama mājas lapā  www.energokomandas.lv.

 

Sacensības tiek īstenotas ES projekta „EnergyNeighbourhoods2” ietvaros, un tās organizē SIA „Ekodoma”


Visskaistākais ir sajust VIŅU draudzību…

10-10-2012

8. oktobrī Virbu pagasta jauniešu biedrības „I.M.Pulss” pārstāvji, sadarbojoties ar Virbu pamatskolas skolēniem un skolotājām, Dzīvnieku aizsardzības dienas ietvaros devās apciemot Talsu novada dzīvnieku patversmi „Ausma” un tās četrkājainos iemītniekus.

Skolēni un jaunieši bija sarūpējuši dažādus gardumus, ko aizvest patversmes mīluļiem, kā arī samīļoja un paglaudīja katru patversmes dzīvnieciņu, kas tā vien kāroja pēc cilvēka mīlestības.

Jaunieši un skolēni bija priecīgi par iespēju paviesoties dzīvnieku patversmē, jo uzzināja arī daudz kā jauna par dzīvnieciņiem un to dzīvi šajā patversmē.

Sākoties rudens/ziemas sezonai, dzīvnieciņiem īpaši nepieciešama barība, jo tieši šajā laikā tie uzkrāj rezerves, lai ziemā nebūtu jāsalst. Saimniece stāsta, ka nav jau tā, ka barības trūktu. Atbalstu sniedz arī vietējie uzņēmumi un veikalu tīkli.

Patversmes darbiniece skolēnus un jauniešus iepazīstināja ar iemītnieku dzīvesstāstiem. Mēs uzzinājām arī to, ka jau kopš 1998. gada patversmē visu laiku ir vidēji ap 40 kaķu un 20 suņu.

Kopumā jaunieši ir ļoti apmierināti un gandarīti par to, ka iesaistījušies akcijā un izdarījuši labu darbu, palīdzot patversmes iemītniekiem. Jaunieši atzīst, ka arī nākamgad piedalīsies šāda veida akcijā un cer, ka ikviens patversmes „Ausma” četrkājainais iemītnieks atradīs arī savas mājas.

 

Vita un Matīss Plūksnas

Virbu pagasta jauniešu biedrības „I.M.Pulss”

jauniešu padomes biedri

 

Foto: V. Plūksna

Konkurss "Gada brīvprātīgais 2012"

14-09-2012

Talsu novada Bērnu un jauniešu centrs sadarbībā ar Talsu novada fondu organizē konkursu „Gada brīvprātīgais 2012”, kura mērķis ir veicināt iedzīvotāju interesi par brīvprātīgo darbu, sekmēt iedzīvotāju iesaistīšanos un popularizēt brīvprātīgā darba veikšanu Talsu novadā.

Brīvprātīgo darbs šī Konkursa izpratnē ir laika un prasmju ziedojums sabiedriski lietderīgiem mērķiem. Brīvprātīgo darbs ir visā pasaulē atzīts un populārs veids, kā iedzīvotāji, pēc savas brīvas gribas, bez finansiālās ieinteresētības, iesaistās sabiedriskajā dzīvē un pārveido, uzlabo savu un apkārtējo dzīves kvalitāti. Brīvprātīgo darbu var veikt dažādās dzīves jomās – sociālā aprūpe un veselības aizsardzība, vides aizsardzība, dzīvnieku aprūpe, sports, kultūra un izklaides pasākumi u.c.

Brīvprātīgo darbs var būt dažu stundu, vienas vai vairāku dienu pasākums, vairāku nedēļu vai mēnešu darbs. Darbu var veikt klātienē vai neklātienē kā e-brīvprātīgo darbu.

Konkursa dalībnieki:

1. Jaunieši, kuri ir vecumā no 13 līdz 25 gadiem un ir noslēguši brīvprātīgā darba vienošanās līgumu ar Talsu novada Bērnu un jauniešu centru un saņēmuši brīvprātīgā darba grāmatiņu un laika posmā no 2012.gada 1.janvāra līdz 25.novembrim brīvprātīgajā darbā strādājuši vismaz 60 stundas.

2. Talsu novada biedrību, organizāciju vai pašvaldības iestāžu izvirzītie kandidāti, par kuriem aizpildīts Konkursa pieteikums.

Pieteikumus Konkursam var iesniegt Talsu novada organizācijas, biedrības un pašvaldības iestādes.

Katra biedrība, organizācija vai pašvaldības iestāde var pieteikt ne vairāk kā divus brīvprātīgos darbiniekus.

Brīvprātīgo darbam ir jābūt veiktam laika periodā no 2012.gada 1.janvāra līdz 2012.gada 25. novembrim.

Kritēriji, pēc kuriem tiek vērtēti Konkursā iesniegtie pieteikumi:

veiktā brīvprātīgo darba nozīme vietējās kopienas dzīvē (vai veiktais brīvprātīgo darbs bija pamats kādām nozīmīgām izmaiņām, uzlaboja dzīves kvalitāti u.tml.), sadarbība ar pašvaldību, jauniešu centriem un nevalstiskajām organizācijām, veiktā brīvprātīgo darba ietekme uz brīvprātīgo darba prestižu  un atpazīstamību (citu motivēšana, aktīva brīvprātīgo darba popularizēšana, veiktā darba atpazīstamība sabiedrībā, publicitāte – raksti, ziņas, plakāti, raidījumi, sociālie mediji).

Pieteikumi konkursā jāiesniedz līdz 2012. gada 26. novembrim elektroniski uz e-pastu ievacilite@gmail.com vai personīgi Talsu novada Bērnu un jauniešu centrā, Brīvības ielā 17a, Talsos.

 

KONKURSA NOLIKUMS

PIETEIKUMA ANKETA

Konkursa noslēgums un apbalvošanas pasākums notiks 2012. gada 6. decembrī plkst. 17:00 Talsu novada pašvaldības administratīvā centra lielajā zālē.

Paziņojums par Konkursu tiek publicēts Talsu novada pašvaldības informatīvajā izdevumā „Talsu Novada Ziņas” un laikrakstā „Talsu Vēstis” un Konkursa nolikums un pieteikuma anketa ir pieejama mājaslapās: www.tnf.lv, www.talsubjc.lv, www.tases.jimdo.com, www.talsi.lv, www.talsi24.lv,

 

Talsu novada Bērnu un jauniešu centra jaunatnes darba metodiķe

Ieva Cīlīte


Izsludina pieteikšanos Kurzemes NVO sadarbības forumam 2012

14-07-2012

Ziemeļkurzemes NVO atbalsta centrs (ZKNVOAC) izsludina pieteikšanos Kurzemes NVO Sadarbības forumam, kas notiks 25. augustā Talsos. Forumā  aicinātas piedalīties visa veida Kurzemes biedrības, nodibinājumi, nereģistrētas apvienības un vienkārši interesenti.  Tā būs iespēja gūt jaunas idejas, draugus un sadarbības partnerus.

Foruma laikā varēs iepazīties ar aktīvajiem Kurzemes cilvēkiem un NVO labās prakses piemēriem, rast jaunus kontaktus un uzzināt par citu organizāciju darbību un aktivitātēm. Apmainoties pieredzēm un uzskatiem, varēs atrast arī domubiedrus un sadarbības partnerus projektu īstenošanai!

Lai palīdzētu nokļūt forumā tālākajiem braucējiem, ZKNVOAC sadarbībā ar pašvaldībām organizēs bezmaksas transportu no Kurzemes reģionu centriem.

Viss, kas vajadzīgs lai piedalītos:

-           vēlme atrast jaunus draugus un sadarbības partnerus;

-           vēlme dalīties savā pieredzē ar citiem;

-           vēlama sagatavota prezentācija par savu organizāciju;

-           spēja ziedot vienu dienu foruma apmeklēšanai!

 

Organizācijas aicinātas sagatavot arī prezentācijas, lai iepazīstinātu citus dalībniekus ar savu darbu un idejām. Ja nepieciešama palīdzība tās sagatavošanā un noformēšanā, Ziemeļkurzemes NVO atbalsta centra konsultanti palīdzēs to izdarīt!

Pieteikšanās un sīkāka informācija par forumu atrodama Ziemeļkurzemes NVO atbalsta centra mājas lapā www.zkcentrs.lv vai rakstot uz e-pastu foruma koordinatorei Lanai Insbergai lana.insberga@zkcentrs.lv, mob. 27457440.

Forums tiek organizēts grantu shēmas „Pilsoniskās sabiedrības stiprināšanas atbalsta programma 2012” projekta „Kurzemes NVO atbalsts 2012” ietvaros un tiek finansēts no valsts budžeta līdzekļiem sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu (līgums nr. 2012.LV/1-1/01). Forumu organizē Ziemeļkurzemes NVO atbalsta centrs.

 

 

Lana Insberga

"Ziemeļkurzemes NVO atbalsta centrs"

projekta publicitātes un informācijas aprites koordinatore

m. 27457440, e-pasts: lana.insberga@zkcentrs.lv

www.zkcentrs.lv, twitter: #zkcentrs


Aicina iedzīvotājus izteikt savu redzējumu par NVO centra attīstību

15-05-2012

 

Ziemeļkurzemes NVO atbalsta centrs nākamgad kļūs 15 gadu vecs ar bagātīgu vēsturi novada un Kurzemes reģiona pilsoniskās sabiedrības stiprināšanā. Lai izvērtētu organizācijas devumu un iezīmētu turpmākos darbības virzienus un prioritātes, ir sākts darbs pie nākošo 5 gadu attīstības stratēģijas izstrādes. Pirmā atvērtā sanāksme notiks 30. maijā plkst 13:00. Tajā aicināti piedalīties visi interesenti, kuriem ir ierosinājumi un idejas NVO atbalsta centra darbībai. Dalību vēlams iepriekš pieteikt, lai saņemtu materiālus par līdzšinējo NVO centra darbību.

 

Ziemeļkurzemes NVO atbalsta centrs savos pirmajos darbības gados bija viena no publiski aktīvākajām un redzamākajām Talsu organizācijām, taču saistībā ar vadītāju maiņu un NVO sektora vaajdzību izmaiņām pēdējos gados publiskā aktivitāte bija sarukusi.  NVO centra vadītāja Inese Siliņa uz NVO centra stratēģijas izstrādi raugās kā uz iespēju iedvest centram jaunu elpu un kļūt par tiešām nozīmīgu atbalsta punktu NVO darbībai Kurzemē: „lai mēs varētu tiešām veiksmīgi attīstīties un iesaistīties novada, Kurzemes aktīvitatēs, pirmais solis ir visas mūsu aktivitātes salikt pa plauktiņiem un saprast, kādā līmenī īsti strādājam un kas ir tās lietas, kas NVO ir vajadzīgas, ko gribētu sagaidīt no tāda reģionāla NVO centra. Piemēram, mācības, piemēram, konsultācijas, piemēram NVO darbības, kontaktu un pieredzes apmaiņu un savstarpējo koordināciju, līdzdalību, pārstāvniecību, publicitātes nodrošināšanu - ko tieši? un vai vajag mums te, Talsos, Kurzemē, tādu NVO atbalsta centru? Man liekas, ka vajag, bet, ko saka pašas NVO?”

 

Tāpēc gan NVO, gan iedzīvotāji un, protams, arī pašvaldību cilvēki ir aicināti 30. maijā plkst. 13:00 uz pirmo atvērto stratēģijas izstrādes darba grupu Kr.Valdemāra ielā 17a. Šis būs praktisks darbs stratēģijas izstrādes vadītājas Indras Kļaviņas vadībā. Visi, kas apstiprinās dalību startēģijas izstrādes darba grupā (to var izdarīt šajā web formā) saņems informatīvus materiālus par līdzšinējo NVO centra darbību, uzdevumiem, īstenotajām aktivitātēm, lai 30. maijā jau varam konkrēti runāt par vēlamo un paskatīties uz esošo.

 

Savukārt vēl pēc 2 nedēļām – 12. jūnijā notiks otrā darba grupas tikšanās, kad būs apkopoti pirmās reizes rezultāti un tiks sakārtotas prioritātes un rezumēts kopdarbs. Pēc tam stratēģijas izstrādes vadītāja Indra Kļaviņa darbu turpinās tikai ar NVO centra padomi un direktori, saliekot pa plauktiņiem darba grupu laikā radīto un plānojot, kā to īstenot dzīvē. Par rezultātiem tiks informēti visi dalībnieki un pārējā sabiedrība.

 

Ziemeļkurzemes NVO atbalsta centra kā Kurzemes NVO resursu centra attīstības stratēģijas 2013. – 2017. gadam izstrāde notiek projektu „Mēs Kurzemei” ietvaros, kuru finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda finansējumu 92,07% apmērā un ar 7,93% finasnējumu Talsu novada dome. Apakšaktivitāti administrē Valsts kanceleja sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu.

 

 

Inese Siliņa

„Ziemeļkurzemes NVO atbalsta centrs” direktore

Projekta „Mēs Kurzemei” publicitātes un informācijas aprites eksperte

mob. 29811722, e-pasts: inese.silina@zkcentrs.lv, www.zkcentrs.lv


Talsos līderprasmes attīsta 20 Kurzemes NVO līderi

08-05-2012

Kopš aprīļa beigām Talsos tradicionālajā NVO aktīvistu tikšanās vietā – kinoteātra Auseklis 2. stāvā – katru ceturtdienu tiekas Kurzemes NVO līderi un aktīvisti, lai piedalītos Ziemeļkurzemes Nevalstisko organizāciju atbalsta centra organizētajās līderprasmju un līdzdalības prasmju attīstīšanas mācībās.

 

Mācību laikā paredzētas 10 nodarbības, kuru laikā tiks apskatīti dažādi līdzdalību un līdera īpašību veicinoši aspekti. Šobrīd ir aizvadītas 2 nodarbības, kurās akcents likts uz psiholoģisko sagatavotību gan indivīda, gan komandas darba ietvaros. Nākamajās nodarbībās maijā Kurzemes NVO līderi tiksies ar ilggadēju NVO juristu Mariju Heisleri-Celmu, apgūstot juridiskās vadīšanas zināšanas, un Latvijas Radio  reklāmas daļas vadītāju Andri Morkānu, lai piedalītos mediju treniņā un izprastu sabiedrisko attiecību un sevis, savas organizācijas pasniegšanas iespējas un nozīmi.

 

Kurzemes NVO līderu mācībās pārstāvētas 20 organizācijas, kuru darbības teritorija pārklāj 14 Kurzemes novadus un Liepājas, Ventspils pilsētas. Mācības notiek bez maksas  projekta „Mēs Kurzemei” ietvaros, kuru ar 92,07% atbalstu finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda finansējumu un ar 7,93% līdzfinasnējumu atbalsta arī Talsu novada dome. Apakšaktivitāti administrē Valsts kanceleja sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu.

 

  


Inese Siliņa

Ziemeļkurzemes NVO atbalsta centrs

Projekta „Mēs Kurzemei” vadītāja, publicitātes un informācijas aprites eksperte

mob. 29811722, e-pasts: inese.silina@zkcentrs.lv, www.zkcentrs.lv


08.02.2012.
Talsu kinoloģiskais klubs atzīts par Latvijas Kinoloģiskās federācijas biedru
 
Pirms diviem gadiem Talsu klubs tika uzņemts kā pagaidu biedrs, bet jau kopš 2012. gada 29. janvāra Talsu kinoloģiskais klubs kļuvis par pilntiesīgu Latvijas Kinoloģiskās federācijas biedru un var darboties ar tādām pat tiesībām kā parējie 35 Latvijas suņu klubi.
 
Talsu kluba valdes priekšsēdētāja ir Svetlana Matveja, bet vēl valdē darbojas Inga Čuhnova-Rancāne, Uldis Ezergals, Kristīne Osipova un Zanda Gintere. Šobrīd klubā reģistrēti 40 biedri un 51 suns. Klubā ir pārstāvētas dažādas suņu šķirnes - dzinējsuņi, aitu un ganu suņi, vilku špics, samojedi, dogi, vižlas, terjeri un citi. Klubā veiksmīgi darbojas arī bezšķirņu suņu īpašnieki.
 
Talsu kinoloģiskā kluba mērķis ir attīstīt, izkopt un popularizēt tīršķirnes suņu audzināšanu, veiktu to apmācību un attīstītu suņu sportu, kā arī apvienot dažādu suņu šķirņu audzētājus un  turētājus. Kluba ciltsdarbu vada un kontrolē Ciltsdarba komisija trīs cilvēku sastāvā: Dz.Siliņš – kinologs, Ciltsdarba komisijas vadītājs,
S.Matveja, R.Pabērza – vetārste.
 
Klubs ir domubiedru un entuziastu apvienība no Talsiem, Talsu novada, tā apkaimes līdz pat Rīgai, kurus saista kopīgs HOBIJS – suņi un viss, kas saistīts ar tiem. Katru gadu kluba suņi piedalās dažādās LKF/FCI organizētajās izstādēs gan Latvijā, gan ārpus Latvijas, kā arī Talsu klubs organizē ikgadējo nacionālo izstādi tepat Talsos. Šogad tā plānota 5. maijā. 
 
Sīkāka informācija iegūstama: www.talsusuns.lv
 
 
 
 
 

 
 
Kurzemes NVO publicitātes e - brošūra - Kurzemes aktīvāto NVO kontakti

Notikumu kalendārs

Marts, 2015
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Klikšķini uz datuma

Laika ziņas

Šobrīd:
3º C
Rīt:
1.5º C