Zinātnieces viesojās Talsu Valsts ģimnāzijā

10-02-2015

Talsu Valsts ģimnāzijā 2.-6. februārim notika projektu dienas. Skolēni un viņu pedagogi, domājot par tēmu „Nozīmīgais – pagātnē, tagadnē, nākotnē” jeb „Tagadne - pagātnes nākotne”, iesaistījās dažādās aktivitātēs: nodarbībā par Latvijas prezidentūru ES, ko vadīja jaunatnes sabiedriskā organizācija - Klubs „Māja”, muzejpedagoģiskā nodarbībā Ziemassvētku kauju muzejā „Mangaļi”, tikās ar Talsu novada uzņēmējiem, iepazina savu iespējamo nākotnes profesiju, tikās ar ģimnāzijas absolventiem, mācījās pētīt savu dzimtas vēsturi sadarbībā ar biedrību „Ciltskoki” utt.

Ģimnāzija kā UNESCO Asociētā skolu projektu dalībskola īpaši priecājās par iespēju 5. februārī uzņemt skolā viesos divas jaunas, taču pētījumos jau panākumus guvušas zinātnieces - bioloģijas zinātņu doktori Inesi Čakstiņu un medicīnas zinātņu doktori Jeļizavetu Sokolovsku. Abas zinātnieces saņēmušas L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālā komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu. Šī tikšanās ar ģimnāzijas jauniešiem notika lekciju cikla „Sieviete zinātnē – profesija, aicinājums un izaicinājumi” ietvaros.

L`ORÉAL Latvijas 2010. gada stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureāte bioloģijas zinātņu doktore Inese Čakstiņa savu stāstu nosauca „Quo vadis? (Kurp ejam?)”: „Skolā nebiju absolūtā teicamniece un kā ikviens skolnieks centos izvēlēties „nesāpīgākos” priekšmetus, ko apgūt padziļināti. Man tā bija bioloģija, kas nāca komplektā ar profilkursu ķīmijā. Tieši neredzamā pasaule, kuras pētīšanai nepieciešami mikroskopi un citas metodes, mani ieinteresēja visvairāk. Studējot LU Bioloģijas fakultātes 2. kursā, izvēlējos specializēties tieši molekulārās bioloģijas jomā. Šobrīd, pēc „pasaules klejojumiem” (stažējoties gan Eiropā, gan ASV) un divu laboratoriju izveides esmu ķērusies pie trešās laboratorijas attīstīšanas un vienlaicīgi arī pie jauna pētījumu virziena (krūts vēža cilmes šūnas) un savas zinātniskās grupas veidošanas Rīgas Stradiņa Universitātē.”

L`ORÉAL Latvijas 2013. gada stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureāte medicīnas zinātņu doktore Jeļizaveta Sokolovska, ārste – endokrinoloģe un Latvijas Organiskās sintēzes institūta Bioķīmijas grupas pētniece uzstājās ar prezentāciju „Trīs zaķi ar vienu šāvienu”: „Skolā, kad bioloģijā mācījāmies par cilvēka organismu, sapratu, ka medicīna ir mans aicinājums. Sākot studijas universitātē un apgūstot histoloģiju, patoloģiju, bioķīmiju, ģenētiku, molekulāro bioloģiju, kas daudziem kursabiedriem likās garlaicīgi, biju sajūsmināta par cilvēka organisma smalko regulāciju. Rūpīgi saplānoti eksperimenti, laboratorijas atmosfēra, kā arī saskarsme ar „maģisko zinātnes pasauli” – tas viss mani fascinēja, kad 2. kursā sāku strādāt pētniecībā. Savukārt iesaistīšanās zinātniskajā procesā ļāva piedalīties Latvijas un ārzemju studentu konferencēs, kā arī pieteikties fondu stipendijām. Šobrīd koordinēju „Latvijas diabētiskās nefropātijas pētījumu”, kura mērķis ir iegūt vairāk informācijas par to, kāpēc diabētiķiem attīstās komplikācijas: redzes, nieru, neiroloģiskās problēmas. Ticu, ka mans darbs nākotnē palīdzēs daudziem diabēta slimniekiem. Zinātne man sniedz gandarījumu kā interesants darbs, kā iespēja satikt aktīvus un interesantus cilvēkus Latvijā un pasaulē un kā pamats sasniegumiem.”

Zinātnes tēma ģimnāzijā ir aktuāla ne tikai šajās projekta nedēļas dienās, bet arī turpmāk. Jau pirmdien, 9. februārī, notika ģimnāzijas skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konference, kad skolēnu prezentācijas un izstrādātos darbus vērtēja gan skolotāji, gan vecāku domes pārstāvji, gan ģimnāzijas absolventi – studenti, gan arī pedagogi no Rīgas Angļu ģimnāzijas. Rezultātā 17 skolēnu zinātniski pētnieciskie darbi, kas izstrādāti 11 dažādās zinātņu jomās, ir izvirzīti Talsu novada skolēnu zinātniski pētniecisko darbu lasījumiem 3. martā.

 

Talsu novada pašvaldības interneta mājas lapa http://www.talsi.lv
26-08-2019