Otrdiena, 26. marts
Šodien sveicam: Eiženija, Ženija

Vīzija par peldbaseinu un hokeja halli, kas harmoniski iekļaujas vecpilsētā

11-06-2018

Piektdien, 8. jūnijā, Talsu novada pašvaldībā viesojās septiņi Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes trešā kursa studenti profesora Jāņa Krastiņa vadībā, lai iepazīstinātu domes deputātus, pašvaldības un citus pieaicinātus speciālistus ar saviem kursa darbiem. To ietvaros studenti piedāvāja ilgtspējīgus un Talsu pilsētvidē iederīgus apbūves risinājumus pašvaldības nākotnes iecerei – sporta kompleksam, kas apvieno jaunu ledus halli un peldbaseinu.

Pirms darba uzsākšanas studenti tikās ar domes vadību un pašvaldības speciālistiem, lai pārrunātu nākotnes būvniecības ieceri un labāk izprastu tās nozīmi Talsu novadam. Studenti kopā ar mācībspēkiem apmeklēja dažādas Talsu pilsētas teritorijas, lai izvēlētos piemērotāko novietojumu. Kā tikšanās laikā atzina profesors Jānis Krastiņš, jautājumā par vietas izvēli universitātes pārstāvju vidū valdīja vienprātība – sabiedriski tik nozīmīgai ēkai jāatrodas vienlīdz nozīmīgā teritorijā, proti, Talsu vēsturiskajā centrā.

J. Krastiņš skaidroja: „Ēkai būs sabiedriski ļoti nozīmīga funkcija, kas piesaistīs ne tikai talsiniekus, bet arī plašāka reģiona iedzīvotājus. Tieši tāpēc tā ir ļoti svarīga Talsu vēsturiskajam centram. Pasaules pieredze rāda, ka objektu ar spēcīgu publisku nozīmi novietošana ārpus vēsturiskās apbūves neizbēgami veicina vēsturiskās vides izmiršanu, degradāciju un sabrukšanu. Kas gan būtu Talsi bez pilsētas burvīgās un šarmantās vides ar Radošo sētu, Lielo ielu, Baznīckalna pakāji? Šādu objektu ievietošana vēsturiskajā vidē veicina tās tālāku attīstību. Studentu darbu galvenais mērķis bija panākt, lai šī ēka, kas mērogā šķiet nesaderīga ar vecpilsētas apbūvi, pēc iespējas harmoniski ierakstītos apkārtējā vidē, nekonkurētu ar vecpilsētu, bet gluži pretēji – papildinātu to, veicinātu tās labizskatīgumu un vides kvalitāti, kas Talsiem piemīt.” Vērienīgās būves iekļaušanos vēsturiskajā apbūvē studenti bija risinājuši dažādi, cenšoties panākt samērīgu rezultātu. Piemēram, plaši apspēlētas pagrabstāva piedāvātās iespējas, lai neradītu vecpilsētā neiederīgi augstu namu.

Talsu novada pašvaldībai jau iepriekš izveidojusies sadarbība ar Rīgas Tehnisko universitāti, piedāvājot studentiem veidot apbūves risinājumus reālai pilsētas videi. Kaut arī studentu sagatavotie darbi nav gatavi būvprojekti, uz kā pamata ķerties pie būvniecības, arī pašvaldība no sadarbības iegūst daudz – piedāvāto risinājumu daudzveidība paver plašāku skatījumu, ļauj ieraudzīt nianses, kas vēl jāpārdomā un jānoslīpē pirms darba uzdevuma gatavošanas plānotā objekta projektētājiem. Pieredzējušo universitātes mācībspēku redzējums un ieteikumi ir nostiprinājuši pārliecību, ka, radīts ar apdomu, vērienīgais sporta komplekss var sekmēt Talsu vecpilsētas attīstību, nevis novirzīt cilvēku plūsmu prom no tās.

Tuvākajā nākotnē pašvaldība plāno izsludināt sporta kompleksa projektu metu konkursu, lai spertu vēl vienu nozīmīgu soli tuvāk jaunai hokeja hallei un peldbaseinam Talsos.

Daļa no studentu piedāvātā:

Anna Ķīviča

Foto: Marta Rake-Lasmane

 

Notikumu kalendārs

Marts, 2019
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Klikšķini uz datuma

Aktuālie notikumi nedēļai

Laika ziņas

Aptauja

Par kuru Aleksandra Pelēča literārās prēmijas pretendentu jūs balsojat?

Vietnē tiek izmantotas sīkdatnes, lai mēs varētu jums piedāvāt labāku saturu. Izmantojot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Labi Uzzināt vairāk