Pirmdiena, 27. maijs
Šodien sveicam: Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta

Talsu pašvaldības vadība tiekas ar Kurzemes plānošanas reģiona pārstāvjiem un apspriež sadarbību projektu īstenošanā

27-01-2014

22. janvārī, Talsu novada pašvaldībā darba vizītē ieradās Kurzemes plānošanas reģiona (KPR) pārstāvji, lai informētu par attīstības dokumentu izstrādi, nākamā plānošanas perioda prioritātēm, identificētu pašvaldības iespējamo dalību pārrobežu sadarbības projektos, un iepazītos ar pašvaldības galvenajām vajadzībām, kuras plānots sasniegt ar Eiropas Savienības struktūrfondu finansējuma atbalstu.

 

Uz tikšanos ieradās Kurzemes plānošanas reģiona Administrācijas vadītājs Kristiāns Godiņš, Projektu nodaļas vadītāja Aiga Petkēvica, Plānošanas nodaļas vadītāja Dace Strazdiņa, Sabiedriskā transporta nodaļas vadītāja Vaira Brūdere un Attīstības padomes priekšsēdētājas vietniece, Skrundas novada pašvaldības vadītāja Nellija Kleinberga.

Tiekoties ar pašvaldības vadītājiem un speciālistiem, N.Kleinberga, K.Godiņš un A.Petkēvica informēja par galvenajām iespējām pārrobežas sadarbības projektos. Zināms, ka nākamajā plānošanas periodā no 2014. līdz 2020. gadam, uzsvars tiks likts uz informācijas un komunikācijas tehnoloģiju pieejamības uzlabošanu, izmantošanu un kvalitāti, mazo un vidējo uzņēmumu, kā arī lauksaimniecības nozares uzņēmumu attīstību un konkurentspējas uzlabošanu. Netiks aizmirsta arī tūrisma nozare, tostarp paredzēta „gastronomiskā tūrisma” tīkla izveide Kurzemē, un Biznesa inkubatoru sniegto pakalpojumu attīstība. Īpaša uzmanība tiks pievērsta vides aizsardzībai, dabas resursu un kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanai, atjaunojamo energoresursu izmantošanai un meliorācijas sistēmu rekonstrukcijai. Tāpat plānots sakārtot transporta infrastruktūras sistēmu, attīstīt mūžizglītību, veicināt nodarbinātību, atbalstīt darbaspēka mobilitāti, novērst nabadzību un veikt citas aktivitātes, lai uzlabotu dzīves kvalitāti lauku reģionos.

Sarunas laikā izkristalizējās konkrētas vajadzības, kuras būtu nepieciešamas sakārtot Talsu novadā. Kā, piemēram, jaunu industriālo teritoriju veidošana un veco rūpniecisko zonu sakārtošana, domājot par uzņēmēju atbalstu. Viena no galvenajām prioritātēm būtu mazo ostu pievedceļu sakārtošana, šajā gadījumā Stendes – Mērsraga ceļa rekonstrukcija. Runājot par kultūras vēsturiskā mantojuma saglabāšanu, nepieciešama esošo objektu piemērošana tūrisma vajadzībām, veicot publiskās infrastruktūras uzlabošanu. Problēmas rodas saskaroties ar vides aizsardzības problēmām, kas ierobežo uzņēmējdarbības attīstību. Attīstības plānošanas nodaļas vadītāja Maruta Blūma ierosināja veikt pētījumu, lai noteiktu ieguvumus, cik daudz teritorijas ziedot floras un faunas saglabāšanai, un cik daudz investēt uzņēmējdarbības veicināšanai, jo kopš 2009. gada pašvaldība cenšas runāt ar Vides Aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju par kūdras ieguves teritorijām. Diemžēl NATURA 2000 Eiropas Savienības dabas daudzveidības saglabāšanai izveidoto aizsargājamo teritoriju tīkla programmā noteikti stingri ierobežojumi kūdras ieguves teritorijā. Ar dabas aizsardzības plānu noteikumiem nākas saskarties itin bieži, bet ir jādomā, kā šajā sakarā rast optimālāko risinājumu, lai neciestu uzņēmējdarbība un tiktu attīstītas arī aizsargājamās teritorijas, kurās ar ES atbalstu varētu ierīkot veloceliņus, izvietot informatīvās norādes, ierīkot pieturvietas un stāvlaukumus, kā arī sakārtot autoceļu tīklu. Problēma ir arī Sabiles tilta pār Abavu kritiskais stāvoklis un iespējas atrast nepieciešamo finansējumu tā rekonstrukcijai.   M. Blūma norādīja, ka ir jāatrod veiksmīga koordinācija un sadarbība starp pašvaldības un valsts institūcijām, lai rastu kompromisu dažādos jautājumus, nenonāktu pretrunās, jeb vienkārši sakot katra no tām „nerunātu savā valodā”.

 Deputāts Vilnis Pūcītis uzsvēra drošības pasākumu uzlabošanas nozīmīgumu, kas ietver gan novērošanas kameru uzstādīšanu, atskurbtuves izveidošanu, ugunsdzēsības un glābšanas dienesta aprīkojuma pilnveidošanu. Izvērtējot nākamā plānošanas perioda tematiskos mērķus, domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus atzīmēja, ka galvenais ir piesaistīt finansējumu tādu projektu ieviešanai, kas patiešām iedzīvotājiem ir reāli nepieciešami. Rezumējot ierosinājumus un izskatot piedāvātās iespējas, klātesošie vienojās, ka pašvaldības speciālisti apkopos pašvaldībā nepieciešamās vajadzības, kas saskan ar projektu investīciju noteiktajām prioritātēm un nosūtīs piedāvājumu Kurzemes plānošanas reģionam.

Turpinājumā tika apskatīts ne mazāk būtisks jautājums, kas skar attīstības plānošanu. KPR Plānošanas nodaļas vadītāja D.Strazdiņa informēja, ka ir uzsākta ilgtspējīgas attīstības stratēģijas 2015.-2030.gadam un attīstības programmas 2015.-2020.gadam izstrāde, kā arī sniedza informāciju par ilgtspējīgas attīstības stratēģijas un attīstības programmas izstrādes procesa virzību. Sarunu procedūras laikā tika panākta vienošanās par turpmāko sadarbību un katras konkrētās pašvaldības iespējām līdzdarboties visā KPR Attīstības plānošanas dokumentu ilgtspējīgas izstrādes procesā.

KPR Sabiedriskā transporta nodaļas vadītāja V.Brūdere iepazīstināja klātesošos ar izmaiņām Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā. Paskaidrojot, ka šis likums paredz sabiedriskā transporta organizēšanu reģionālā vietējās nozīmes maršrutu tīklā nodošanu jaunizveidotās Sabiedriskā transporta padomes un VSIA „Autotransporta direkcijas” rokās. Sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanā 2014.gads ir uzsācies ar būtiskām izmaiņām, kas paredz veidot vienotu plānošanas sistēmu gan starp reģionālajiem vietējiem, gan starppilsētu, tai skaitā dzelzceļa, maršrutu tīkliem.

Gūstot daudz detalizētāku priekšstatu un informācija par pašvaldību, tās vajadzībām un darbības specifiku, reģiona un pašvaldības pārstāvji atzina apmeklējuma lietderību un nozīmīgumu.

 

Inga Priede

Talsu novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

e-pasts: inga.priede@talsi.lv

FOTO: Marta Bumbiera

Notikumu kalendārs

Maijs, 2019
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Klikšķini uz datuma

Aktuālie notikumi nedēļai

Laika ziņas

Vietnē tiek izmantotas sīkdatnes, lai mēs varētu jums piedāvāt labāku saturu. Izmantojot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Labi Uzzināt vairāk