Svētdiena, 20. janvāris
Šodien sveicam: Oļģerts, Aļģirds, Aļģis, Orests

Talsos taps Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru piemiņas vieta „Ceļš uz mājām”

07-05-2018

Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, Talsos, Brīvības ielā 29, paredzēts izveidot piemiņas vietu, lai godinātu ar Talsiem un apkārtni saistītos Lāčplēša Kara ordeņa par varonību saņēmējus. Stēlas ar iegravētiem „Lāčplēšu” vārdiem jau uzstādītas vairākās Latvijas pilsētās. Tā kā Talsos iecerēts veidot plašāku piemiņas vietas labiekārtojumu, pašvaldība izsludināja metu konkursu. Gan žūrijas vērtējumā, gan iedzīvotāju balsojumā par labāko no trim piedāvājumiem atzīta kompozīcija „Ceļš uz mājām”, ko paredzēts ierīkot līdz šā gada 11. novembrim.

Ordeņa kavalieru vārdi parasti tiek iegravēti uz standartizētām stēlām, ko arī Talsi saņems kā dāvinājumu no Aizsardzības ministrijas. Uz stēlas paredzēts Lāčplēša Kara ordeņa ciļņa attēlojums, pamatteksta „PAR LATVIJU 1918–1920” gravējums uz stēlas priekšējās daļas un teksts „LATVIJAS BRĪVĪBAS CĪŅU VAROŅIEM LATVIJAS SIMTGADĒ” uz aizmugurējās daļas. Vēlamies iet soli tālāk un būt vieni no pirmajiem, kas piemiņas vietu integrē plašākā pilsētvides labiekārtojumā, lai tēlniecības objektam būtu daudzpusīga nozīme – izglītojoša, vides arhitektonisko kvalitāti uzlabojoša, mūsdienīga.

Lai izvērtētu metu konkursā saņemtos piedāvājumus, tika izveidota žūrija: Talsu novada domes priekšsēdētāja vietniece attīstības, kultūras un sporta jautājumos Ilze Indriksone, Talsu novada domes priekšsēdētāja padomniece Jana Jākobsone, Talsu novada būvvaldes vadītāja vietnieks Aivars Lācis, Talsu novada būvvaldes arhitekte Nellija Dziedātāja-Osallivana, Talsu novada muzeja galvenā speciāliste vēstures jautājumos Inese Vempere, „Daugavas Vanagu Latvijā” Talsu nodaļas priekšnieks Juris Reneslācis un tēlniece, talseniece Arta Dumpe. Žūrijas vairākums visatzinīgāk novērtēja kompozīciju „Ceļš uz mājām”. Papildus žūrijas viedoklim par sev tīkamāko metu elektroniski varēja nobalsot ikviens interesents. Tika saņemtas 439 atbildes, no kurām 290 jeb 66,3% atdotas par žūrijas izraudzīto – metu „Ceļš uz mājām”.

Kompozīciju izstrādājušas ainavu arhitektes Linda Zaļā un Madara Lezdiņa („Zala Landscape Architects”), piedaloties arhitektam Austrim Mailītim. Piemiņas objekta kompozīciju veido simbolisku elementu kopums – galvenā granīta stēla un no esošā reljefā integrētā celiņa „izaugoša” atbalsta siena ar piemiņas plāksni un varoņu vārdiem. Piemiņas memoriālam paredzēts daudzveidīgs apgaismojums gan ikdienā, gan svētkos. Šobrīd ir uzsākti projektēšanas darbi.

Autori par ieceres būtību raksta: „Ceļš un gaisma. Loks ir noslēgts un atvērts vienlaikus. Noslēgts, radot drošību un māju izjūtu, atvērts – skatam nākotnē ar siltumu un gaismu. Ceļš, kas dod iespēju atcerēties, sajust un pārdomāt, vairojot cieņu, pateicību un mīļumu, nevis skumjas. Ceļš, kurš izvijas cauri ābeļdārzam – „mājām” – un ieslēdz tās savā lokā, piemiņas laukumu veidojot ap vienu centrālo ābeli – simbolu kādam, kurš mājās gaida – līgava, māte, Latvija.”

Jau esam informējuši, ka kopš pagājušā gada septembra strādā pašvaldības izveidotā speciālistu darba grupa, kas vienojusies par iegravējamo vārdu sarakstu. Zināms, ka Talsos to skaits būs salīdzinoši liels – 70 personvārdi. Pašvaldības ieguldījums piemiņas vietas izveidē plānots ap 30 000 eiro. Precīza summa būs zināma, izstrādājot detalizētu projektu.

Piemiņas vietas "Ceļš uz mājām" vizualizācijas

Anna Ķīviča

Notikumu kalendārs

Janvāris, 2019
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Klikšķini uz datuma

Aktuālie notikumi nedēļai

Laika ziņas

Vietnē tiek izmantotas sīkdatnes, lai mēs varētu jums piedāvāt labāku saturu. Izmantojot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Labi Uzzināt vairāk