Pirmdiena, 23. aprīlis
Šodien sveicam: Jurģis, Juris, Georgs

Bērniem ar smagām veselības problēmām pirmsskolas izglītības iestādēs ēdināšana būs bez maksas

21-12-2016

Pēc plašām diskusijām un viedokļu apmaiņas Talsu novada domes komitejās, 15. decembra domes sēdē deputāti lēma par finansējuma piešķiršanu, sākot ar 2017. gada 1. janvāri, lai varētu segt ēdināšanas izmaksas visās pirmsskolas izglītības iestādēs bērniem ar invaliditāti, bērniem ar ārsta – speciālista apstiprinātu diagnozi (celiakija, cukura diabēts, smaga pārtikas nepanesība), kā dēļ nepieciešama uztura korekcija, un bērniem, kuri apgūst speciālās pirmsskolas izglītības programmas.
 
Šāds lēmums saistīts ar jauniem valdības apstiprinātiem Ministru kabineta noteikumiem, kas no 2017. gada 1. janvāra paredz izmaiņas speciālās izglītības iestāžu, internātskolu un vispārējās izglītības iestāžu speciālās izglītības klašu (grupu) finansēšanas kārtībā.
 
Talsu novadā vienīgā speciālā pirmsskolas izglītības iestāde ir Talsu pirmsskolas izglītības iestāde (PII) „Kastanītis”. Ja līdz šim valsts pilnā apmērā finansēja šīs iestādes uzturēšanas izdevumus, tad nākamajā gadā valsts finansēs 30% - tas nozīmē, ka pārējā summa provizoriski 130 tūkstošu eiro apmērā jāsedz pašvaldībai. Līdz ar to dome lēma, ka no jaunā gada vecākiem pašiem būtu jāsedz ēdināšanas izmaksas, kas līdz šim „Kastanītī” ir bijis bezmaksas pakalpojums – pretenzijas par šādām izmaiņām pauda vairāki vecāki. Diskusiju rezultātā tika sagatavos lēmuma projekts, kurā 100% atlaide piemērota ne tikai speciālās pirmsskolas izglītības iestādes speciālo programmu bērniem, bet arī bērniem ar līdzīgam veselības problēmām pārējās Talsu novada pirmsskolas izglītības iestādēs (kuri atbilst nosacījumiem].
 
Komitejās un domes sēdē klātesošie vecāki norādīja, ka bezmaksas ēdināšana pirmsskolas izglītības iestādē ģimenēm, kurās ir bērni ar nopietnām veselības problēmām, ir liels finansiāls atslogs, ņemot vērā, ka rodas izdevumi bērnu rehabilitācijai un cita veida vajadzībām ārpus PII.
 
Deputātu pieņemtais lēmums paredz šādus nosacījumus no nākamā gada 1. janvāra: “Samazināt vecāku maksu: 100% apmērā bērniem ar invaliditāti, kuri apgūst pirmsskolas izglītības programmas; 100% apmērā bērniem, kuri apgūst pirmsskolas izglītības programmas un kuriem ir ārsta apstiprināta diagnoze (celiakija, cukura diabēts, smaga pārtikas nepanesamība), kā dēļ nepieciešama uztura korekcija; 100% apmērā bērniem, kuri apgūst speciālās pirmsskolas izglītības programmas.”
 
Domes lēmumu komentē Talsu novada domes priekšsēdētāja vietniece izglītības, kultūras, sporta, sociālajos un veselības jautājumos Daiga Feldmane („Reģionu alianse”): „Sarunas nav bijušas vieglas, bet kopīgi esam nonākuši pie šāda lēmuma, kas attiecas ne tikai uz konkrēto speciālo pirmsskolas izglītības iestādi, bet uz visiem bērniem novadā, kuri pirmsskolas izglītības iestādēs apgūst kādu no izglītības programmām. Ar šo lēmumu sniedzam atbalstu vecākiem, kuru bērniem ir nopietnas problēmas, atbilstoši šajā lēmumā ierakstītajiem noteikumiem. Tiek gatavoti grozījumi saistošajos noteikumos, kurus jāskata tuvākajās komitejās, un kuri var tikt vēl papildināti, lai šos atbrīvojumus nostiprinātu normatīvajos aktos. Sadarbībā ar vecāku pārstāvjiem gatavosim arī vēstuli Izglītības un zinātnes ministrijai, lai vēstītu par to, kādas problēmas rada pieņemtie Ministru kabineta noteikumi par speciālo izglītības iestāžu finansēšanu.”
 
Deputāts Andis Astrātovs („Talsu novada attīstībai”) domes sēdē uzsvēra, ka grozījumus pašvaldības saistošajos noteikumus par sociālo palīdzību Talsu novadā jāpieņem pēc iespējas ātrāk, lai novērstu situāciju, kad bērns, kurš neapgūst speciālo izglītības programmu, taču arī viņam ir, piemēram, logopēdiskas problēmas vai nepieciešams fizioterapeits, tiek diskriminēts. Iespējamie grozījumi pašvaldības saistošajos noteikumos, lai novērstu šādas situācijas, jau skatīti 19. decembra Sociālo un veselības jautājumu komitejā un par to apstiprināšanu deputāti lems 29. decembra domes sēdē.
 
Ivonna Vicinska
Talsu novada pašvaldības
Komunikācijas speciāliste
 

Notikumu kalendārs

Aprīlis, 2018
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Klikšķini uz datuma

Aktuālie notikumi nedēļai

Laika ziņas