Pirmdiena, 26. augusts
Šodien sveicam: Natālija, Tālija, Broņislavs, Broņislava

Ar Eiropas Parlamenta deputātu pārrunā turpmākos izaicinājumus

20-10-2015

16. oktobrī Talsos ieradās Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle. Vizīte diskusiju ciklā “Epicentrs” bija plānota, lai tiktos ar Talsu novada domes deputātiem, kā arī ar novada iedzīvotājiem.

Pārrunājot situāciju Eiropas Savienībā, Roberts Zīle (Eiropas Konservatīvo un reformistu grupa/”Visu Latvijai!” – “TB/LNNK”) uzsvēra, ka bažījas par esošās situācijas tālāku attīstību migrācijas un finanšu jautājumu dēļ. Nav skaidra turpmākā finanšu perspektīva, kas attieksies uz projektu īstenošanu pēc 2021. gada. “Visticamāk jau 2018. gadā būs mēģinājumi vēl vairāk samazināt Eiropas Savienības budžetu, tādēļ sāksies diskusija, vai nepieciešams esošajā līmenī uzturēt Kohēzijas fondu politiku. Pašlaik izskatās, ka situācija būs sarežģīta,” sacīja R. Zīle.

Talsu novada domes un pašvaldības pārstāvji ir vienisprātis, ka, ja nākošajā plānošanas periodā vairs nebūs pieejams struktūrfondu atbalsts, tad pašvaldībām būs sarežģīti nodrošināt visas likumā noteiktās prasības. Tādā gadījumā nebūs iespējams ieguldīt mērķtiecīgā attīstībā, realizējot jaunus objektus.

Turklāt, mēģinājumā noturēt cilvēkus novadā, radīt jaunas darba vietas, struktūrfondu pieejamība līdz šim bijis stabils pamats.

Talsu novada domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus norādīja, ka šobrīd ES struktūrfondu apguves process ir ļoti lēns, un tas kavējas. “Arī kritēriji un atbalsta principi vēl nav skaidri. Nesen saņēmām informāciju, ka finansējuma apjoms vienā no specifiskā atbalsta mērķa grupām ir mainījies samazinoties, kas nav patīkami, jo esam gatavojušies iepriekš noteiktajam apjomam. Parasti cenšamies savas vajadzības pieskaņot pie noteiktajām vadlīnijām, ko katrā no programmām varētu apgūt. Viena no tām ir izveidot multifunkcionālo centru, kur būtu pieejams atbalsts uzņēmējdarbībai, pieaugušo izglītības un bibliotēkas pakalpojumi, kā arī darbotos kādas nevalstiskās organizācijas. Tomēr tagad mainās ministriju pakļautības un nav skaidrības par iespēju ieceri īstenot. Arī energoefektivitātes projektu apgūšanas nosacījumi vēl nav precīzi,” problēmas veiksmīgi iesākt ES jaunā plānošanas perioda projektu apguvi norādīja A. Lācarus. Turklāt, kavējoties projektu apguves sākuma procesam, var būt sarežģīti finansējumu piesaistīt arī turpmāk.

Eiropas Parlamenta deputāts paskaidroja, ka šo smagnējo sistēmu radījusi Latvija. To īpaši sarežģī gan politiskie, gan ministriju aspekti.

Talsu novada vadība sarunā ar Eiropas Parlamenta deputātu akcentēja arī projektu realizācijai atvēlēto pārāk īso laika termiņu, ko nereti vēl vairāk apgrūtina smagnējie iepirkumu konkursu procesi un rezultātu pārsūdzības.

Tikšanās laikā tika pārrunāta bezdarba situācija novadā un iespējas to mazināt. Kā vienu no iespējām pašvaldība minēja industriālā parka izveidi Stendē, kur koncentrētu novada uzņēmējus vai piesaistītu jaunus investorus. Savukārt R. Zīle novada pārstāvjiem jautāja viedokli par Vides aizsardzības un reģionālās attīstība s ministrijas izteikto piedāvājumu turpmākajai novadu administratīvajai reformai. R. Zīle paskaidroja, ka šis jautājums nav nopietni pārrunāts arī partijas iekšienē.

“To šobrīd vērtēju neitrāli, jo jāsaprot veids, kā plānoto reformu iecerēts realizēt,” teica A. Lācarus. Viņa 1. vietnieks Normunds Tropiņš piebilda, ka “svarīgi saprast reformas mērķi. Nav jēgas noteikt dažādus kritērijus, ko pēc tam nevar realizēt. Ja ir nopietna vēlme sistēmu sakārtot, tad reformai ir jābūt, bet atbilstoši kritērijiem un nosacījumiem.”

 

Inita Fedko

Notikumu kalendārs

Klikšķini uz datuma

Aktuālie notikumi nedēļai

Laika ziņas

Vietnē tiek izmantotas sīkdatnes, lai mēs varētu jums piedāvāt labāku saturu. Izmantojot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Labi Uzzināt vairāk