Piektdiena, 26. aprīlis
Šodien sveicam: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Aicinām balsot par labāko Lāčplēša kara ordeņa kavalieru piemiņas vietas metu!

16-04-2018

Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, Talsos, Brīvības ielā 29, paredzēts izveidot Lāčplēša kara ordeņa kavalieru piemiņas vietu, tādējādi godinot tos, kuri Brīvības cīņu laikā Talsu apkaimē veikuši varoņdarbus un atdevuši savu dzīvību brīvas Latvijas vārdā. Pašvaldības izsludinātajā piemiņas vietas metu konkursā saņemti trīs pieteikumi. Tos izvērtējusi žūrija, taču, lai pieņemtu gala lēmumu, vēlamies noskaidrot sabiedrības viedokli. Balsot iespējams elektroniski līdz trešdienai, 18. aprīlim.

Balsojuma anketa aizpildāma ŠEIT.

Lāčplēša kara ordeņa kavalieru piemiņas vietas jau izveidotas vairākās Latvijas pilsētās. Ordeņa kavalieru vārdi parasti tiek iegravēti uz standartizētām stēlām. Uz stēlas paredzēts Lāčplēša Kara ordeņa ciļņa attēlojums, pamatteksta “PAR LATVIJU 1918-1920” gravējums uz stēlas priekšējās daļas un teksts “LATVIJAS BRĪVĪBAS CĪŅU VAROŅIEM LATVIJAS SIMTGADĒ” uz stēlas aizmugurējās daļas. Arī Talsi no Aizsardzības ministrijas saņems šādu stēlu piemiņas vietas izveidei. Vēlamies iet soli tālāk un būt vieni no pirmajiem, kas piemiņas vietu integrē plašākā pilsētvides labiekārtojumā, lai tēlniecības objektam būtu daudzpusīga nozīme – izglītojoša, vides arhitektonisko kvalitāti uzlabojoša, mūsdienīga.

Kopš pagājušā gada septembra strādā pašvaldības izveidotā speciālistu darba grupa, kas vienojusies par iegravējamo vārdu sarakstu. Zināms, ka Talsos to skaits būs salīdzinoši liels – 70 personvārdi. Par darba grupas paveikto un plānoto piemiņas vietas novietojumu iedzīvotāji jau informēti tikšanās laikā šā gada janvārī.

Šobrīd metu konkursa rezultātā piedāvāti trīs dažādi piemiņas vietas risinājumi. Tos jau izvērtējusi žūrija: Talsu novada domes priekšsēdētāja vietniece attīstības, kultūras un sporta jautājumos Ilze Indriksone, Talsu novada domes priekšsēdētāja padomniece Jana Jākobsone, Talsu novada būvvaldes vadītāja vietnieks Aivars Lācis, Talsu novada būvvaldes arhitekte Nellija Dziedātāja-Osallivana, Talsu novada muzeja galvenā speciāliste vēstures jautājumos Inese Vempere, “Daugavas Vanagi Latvijā” Talsu nodaļas priekšnieks Juris Reneslācis un tēlniece, talsiniece Arta Dumpe.

Lai pieņemtu gala lēmumu par labāko risinājumu, vēlamies noskaidrot sabiedrības viedokli.

Aizpildot elektronisku anketu, aicinām balsot par vienu no trim risinājumiem:

1. “Zala Landscape Architects”; ainavu arhitekteS Linda Zaļā un Madara Lezdiņa, piedaloties arhitektam Austrim Mailītim; kompozīcija “Ceļš uz mājām”

 

Piemiņas objekta kompozīciju veido simbolisku elementu kopums – galvenā granīta stēla un no esošā reljefā integrētā celiņa “izaugoša” atbalsta siena ar piemiņas plāksni un varoņu vārdiem. Piemiņas memoriālam paredzēts daudzveidīgs apgaismojums gan ikdienā, gan svētkos. Loks ir noslēgts un atvērts vienlaikus. Noslēgts, radot drošību un māju sajūtu, atvērts - skatam nākotnē ar siltumu un gaismu.

Planšete 1

Planšete 2

Planšete 3

2. SIA “ADZ birojs”; arhitekti Aivars un Daina Zavadski, tēlnieks Bruno Strautiņš; kompozīcija “Brīvības arka”

 

Vārti uz Latvijas valsts neatkarību. Kompozīcijas nosaukums  BRĪVĪBAS ARKA izvēlēts simbolisks, saskaņā ar tajā ietverto vēstījumu un novietojumu Brīvības ielā. Slīpajās sānu formās reflektējas Latvijas nacionālā romantisma noskaņas, radot tēlainas asociācijas ar Debess dievības zīmi, Jumi un Trīsdekšņa elementiem. Formu leņķveida nobeigumos iešifrēta atsauce uz Lāčplēša Kara ordeņa centrālo krusta zīmi. Piemiņas zīmes kompozīcijā iekļauta standarta stēla, kas papildināta ar diviem sānu elementiem.

Planšete 1

Planšete 2

3. SIA ‘’Lejnieku projektēšanas birojs’’; arhitekti Mikus Lejnieks un Santa Ērgle

 

Kā galvenais kompozicionālais objekts  izvēlēta galvenā stēla ar oficiālo pamattekstu, ko apvij tērauda konstrukcijās veidots ‘’Karogs”, kurš, sākoties no Brīvības ielas puses, savu kulmināciju sasniedz tieši ap stēlu. Uz karoga metāla virsmas iestrādāti varoņu vārdi. Tērauds daļēji rūsināts, iegūstot Latvijas karogam raksturīgo proporcionālo dalījumu, ne toni.

Planšete

 

Planšetes ar piemiņas vietas metiem apskatāmas arī klātienē Talsu novada administratīvajā centra 1. korpusa foajē Talsos, Kareivju ielā 7. Iecerēts, ka piemiņas vietas atklāšana varētu notikt šā gada 11. novembrī.

Anna Ķīviča

 

 

Notikumu kalendārs

Aprīlis, 2019
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Klikšķini uz datuma

Aktuālie notikumi nedēļai

Laika ziņas

Vietnē tiek izmantotas sīkdatnes, lai mēs varētu jums piedāvāt labāku saturu. Izmantojot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Labi Uzzināt vairāk