Trešdiena, 25. aprīlis
Šodien sveicam: Līksma, Bārbala

Marts - Plaušu veselības mēnesis Talsu novadā.

06-03-2017

24. marts – Pasaules Tuberkulozes diena

Pasaules Tuberkulozes dienas ietvaros sabiedrība arvien neatlaidīgāk  tiek aicināta pievērst lielāku uzmanību plaušu veselībai un tuberkulozes profilaksei. Šī bīstamā slimība var skart ikvienu no mums - īpaši, ja organisms ir novājināts.  Saslimt var neatkarīgi no vecuma, sadzīves apstākļiem un materiālā nodrošinājuma.

Tuberkuloze ir infekcijas slimība, kas visbiežāk skar plaušas, bet tuberkulozes nūjiņa pa asins straumi un limfātisko sistēmu var izplatīties visā organismā un bojāt jebkuru orgānu vai sistēmu - mugurkaulu, nieres, gūžas kaulus, smadzenes, dzimumorgānus u.c. Tuberkuloze izplatās pa gaisu - pilienu ceļā. To izplata tikai tie cilvēki, kuri ir slimi ar plaušu tuberkulozi, kuri šķaudot, klepojot vai runājot ar  elpceļu sekrētu apkārtējā vidē izdala tuberkulozes izraisītāju baktēriju. Tas var notikt jebkur – atrodoties telpās kopā ar cilvēku, kurš ir tuberkulozes baciļu izdalītājs: sabiedriskajā transportā, teātrī, lidmašīnā, darba vietā un citur. Baciļi nonāk gaisā, kad ar tuberkulozi slims cilvēks klepo, šķauda, runā, dzied vai atkrēpojas. Ja slimais cilvēks neārstējas, tad  viņš var inficēt daudz cilvēku.

Tuberkuloze mūsdienās gandrīz vienmēr ir izārstējama. Ārstēšanas ilgums atkarīgs no slimības formas, bet tas nav īsāks par 6 mēnešiem. Latvijā ārstēšana visiem pacientiem pieejama bez maksas.

Raksturīgākās tuberkulozes saslimšanas pazīmes ir klepus ar vai bez krēpām, kas ilgst vairākas nedēļas, paaugstināta ķermeņa temperatūra, svara zudums, pastiprināta svīšana naktīs, sāpes krūtīs.

Ņemot vērā, ka tuberkulozes simptomi var būt arī praktiski nemanāmi, nepieciešams rūpīgi sekot līdzi savai veselībai un veikt profilaktiskās veselības pārbaudes pie ģimenes ārsta reizi gadā, kā arī, nepieciešamības gadījumā, veikt plaušu rentgenoloģisko izmeklēšanu.

Talsu veselības centrs  ( Ruģēna ielā – 4) Talsu novada iedzīvotājiem  Plaušu veselības mēneša ( marta)  ietvaros piedāvā:

1.  Bezmaksas tuberkulozes pārbaudes, kuras ietver pneimonologa konsultāciju un, nepieciešamības gadījumā, pneimonologa nozīmētu plaušu rentgenogrammu.

2.  Spirometriju ar 20 % atlaidi – pensionāriem un daudzbērnu ģimenēm.

Spirometrija ir plaši pieejama plaušu funkcionālās diagnostikas metode. Tā ir nesāpīga, vienkārša, neinvazīva izmeklēšanas metode - pacientam ir spēcīgi jāiepūš īpašā aparātā (spirogrāfā). Uzreiz pēc pārbaudes veikšanas tiek iegūta informācija par to: cik daudz un cik ātri var ieelpot un izelpot, kāds ir plaušu bioloģiskais vecums, kāds ir elpošanas sistēmas veselības stāvoklis.
Vienam testam ir nepieciešamas 5-15 minūtes.

Spirometriju īpaši ieteicams veikt, ja:

  • esi vai kādreiz esi bijis smēķētājs;
  • parādījušās iepriekš nepieredzētas elpošanas grūtības, sportojot vai fiziski strādājot;
  • ir sajūta, ka trūkst elpas, trūkst gaisa;
  • ir ilgstošs klepus;
  • ir bijušas plaušu slimības

   Talsu veselības centra piedāvāto bezmaksas tuberkulozes pārbaudi martā plāno veikt Talsu novada pašvaldības Sociālā dienesta darbinieki.

 Sekojiet šim piemēram!

Esiet aktīvi! Rūpējoties par plaušu veselību, dodieties uz bezmaksas tuberkulozes pārbaudi pie pneimonologa un veiciet spirometriju  ar 20% atlaidi visa marta mēneša garumā -  Talsu veselības centrā!

  Savukārt, Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca plaušu veselības mēneša ietvaros  ir radusi iespēju Talsu novada paaugstināta riska grupas personām ( bez noteiktas dzīvesvietas un, kuras dzīvo antisociālos apstākļos)  izmantot bezmaksas plaušu rentgena izmeklējumus marta piektdienās, diagnostikas nodaļas noteiktajā darba laikā. Šis pasākums tiek organizēts sadarbībā ar Talsu novada domes Sociālo dienestu.

 

Talsu novada pašvaldības
Sabiedrības veselības speciāliste
​Tatjana Neilande
mob.tālr.22014155
tatjana.neilande@talsi.lv

 

Notikumu kalendārs

Aprīlis, 2018
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Klikšķini uz datuma

Aktuālie notikumi nedēļai

Laika ziņas