24.marts – Pasaules Tuberkulozes diena

04-03-2019

Martā tradicionāli tiek aktualizēta sabiedrības uzmanība plaušu veselībai un ar tuberkulozi saistītiem jautājumiem. Kopš 1982.gada katru gadu 24.martā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules tuberkulozes diena, lai pievērstu sabiedrības uzmanību un veicinātu zināšanas par tuberkulozes profilakses pasākumiem, savlaicīgu atklāšanu un ārstēšanas iespējām.
 
Tuberkuloze (TB) ir starp desmit galvenajiem nāves cēloņiem visā pasaulē. Plaušas ir visbiežāk skartais TB orgāns. Kaut gan no jauna atklāto plaušu TB gadījumu skaits Latvijā laika posmā no 2015.- 2017.gadam ir samazinājies no 605 līdz 467, tomēr tas vēl aizvien ir ievērojams. TB infekcija izplatās gaisa pilienu ceļā, tātad pastāv būtisks inficēšanās risks apkārtējiem (sevišķi cilvēkiem ar novājinātu imunitāti un smēķētājiem).
 
Saslimšanas ar TB sākumā slimības simptomi var būt niecīgi, tāpēc svarīgi ir veikt regulāras profilaktiskās veselības pārbaudes.
 
Plaušu veselības mēneša ietvaros Talsu veselības centrs ( Ruģēna ielā – 4) visiem Talsu novada iedzīvotājiem  laika periodā no 2019.gada 1.marta līdz 30.aprīlim piedāvā:
  • Bezmaksas tuberkulozes pārbaudes, kuras ietver ārsta ftiziopneimonologa konsultāciju un, nepieciešamības gadījumā, ārsta nozīmētu plaušu rentgenizmeklējumu un krēpu analīzes.

Lūgums iepriekš pieteikties reģistratūrā pa tālr. 63223366 vai 27748740.

Savukārt, marta piektdienās, sākot ar 8.martu, Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiāle (Stendes iela 1) veiks bezmaksas plaušu rentgena izmeklējumus Talsu novada iedzīvotājiem, kuriem ir paaugstināta iespējamība saslimt ar TB. Šajā riska grupā ir Talsu novada iedzīvotāji bez noteiktas dzīves vietas, vai personas, kuras dzīvo antisanitāros apstākļos. Bezmaksas plaušu rentgens, riska grupas iedzīvotājiem, Talsu filiāles slimnīcā tiek organizēts sadarbībā ar Talsu novada pašvaldības Sociālo dienestu.

 

 
Talsu novada pašvaldības Sabiedrības veselības speciāliste Tatjana Neilande

 

Talsu novada pašvaldības interneta mājas lapa http://www.talsi.lv
24-08-2019